Jak pies z psem

Andrzej Kłosiński
Jak pies z psem -  Przygotowanie psa na pojawienia się nowego psa
.


Podstawą umiejętności dobrych relacji psa z innymi przedstawicielami jego gatunku jest właściwa socjalizacja szczeniaka z psami, dbałość o utrzymywanie kontaktów z psami kiedy szczeniak dorasta w nowym domu, nie popełnianie błędu nadmiernego chronienia szczenięcia wynikających najczęściej z błędnej interpretacji psiego zachowania oraz wychowanie go. Ważnym warunkiem nie tyle akceptacji innych psów co emocjonalnej równowagi jest zaspokojenie emocjonalnych i behawioralnych potrzeb szczeniaka.

Właściwa socjalizacja to podstawowy warunek i fundament umiejętności porozumiewania się z psami, unikania konfliktów lub ich bezpiecznego rozwiązywania. W ciągu pierwszych kilku tygodni życia zwierzę powinno znajdować się ze swoją matką i rodzeństwem w bezpiecznym i przyjaznym otoczeniu, w którym także są ludzie. Stres, niedożywienie matki i szczeniaków, ubogie w bodźce środowisko mogą zaburzać proces socjalizacji z innymi psami, dlatego nie należy brać szczeniaka ze złych hodowli lub niewiadomego pochodzenia. W ciągu pierwszych tygodni życia ma miejsce nieodwracalny proces tworzenia się połączeń nerwowych w mózgu – jest to czas w którym wszystkie elementy środowiska wpajają się w pamięć i układ nerwowy jako swego rodzaju norma, której nie należy się obawiać w przyszłości. Także kontakty z innymi psami, zabawy, konflikty i walki – gesty obrony i podporządkowania bez uciekania się do brutalnej walki są „wdrukowywane” w pamięć psa sprawiając, że zwierzę staje się kompetentne w kontaktach z innymi psami.

W nowym domu szczeniak powinien kontynuować i rozwijać swoje umiejętności porozumiewania się z innymi psami. Jeśli nie ma takiej okazji, bo właściciele nie pozwalają mu na zabawy lub nie mają czasu by umożliwić szczeniakowi częste kontakty i zabawy z innymi psami na przykład na spacerach w parku, młody pies zapomina niejako, a przynajmniej nie doskonali swoich społecznych umiejętności. Jeśli po jakimś czasie spotka się z obcym psem najczęściej przeżywa konflikt – z jednej strony czuje się niepewny i obawia się go, z drugiej jest bardzo zainteresowany kontaktem. Te sprzeczne emocje prowadzą najczęściej do niespójnego nadpobudliwego zachowania, które może spotkać się z oporem, chęcią obrony lub dyscyplinowaniem niesfornego podrostka przez dorosłego psa. To z kolei utwierdza malucha (i niestety także jego właściciela) w przekonaniu, że należy bać się innych psów, co prowadzi do pogorszenia relacji z psami, agresywności, która narasta na zasadzie klasycznego błędnego koła.

Właściciele, niezależnie czy istnieją ku temu realne powody czy nie, często izolują szczeniaka od kontaktów z psami w obawie o jego bezpieczeństwo. Naturalne przejawy podporządkowania wobec nieznanych dorosłych psów, takie jak przypadanie do ziemi, kładzenie się na plecach i pokazywanie brzucha plus popuszczenie moczu, mylnie interpretują jako przejaw skrajnego strachu. Nerwowa interwencja – odganianie dorosłego „intruza” i „ratowanie” pupila, są dla tego ostatniego sygnałem, że rzeczywiście obcy pies jest groźny.

Dorastający szczeniak mający wiele doświadczeń z innymi psami, „otrzaskany” z różnymi sytuacjami zabawy, przyjaznych powitań, ale też konfliktów (psy, podobnie jak ludzie, kłócą się czasami o zabawkę, patyk czy uwagę właściciela i podobnie jak ludzie nie sięgają od razu po noże, ale rozwiązują spory bez rozlewu krwi) i wychowany przez swoich właścicieli nie będzie miał problemów z akceptacją innego psa w domu.

Wychowanie psa to z jednej strony nauczenie go potrzebnych na co dzień zachowań, takich jak przychodzenie na zawołanie, pozostawanie na swoim miejscu kiedy trzeba, chodzenie na smyczy, akceptowanie zabiegów pielęgnacyjnych, z drugiej natomiast nauczenie go przestrzegania pewnych norm i ograniczeń, na przykład tego, że nie przeszkadza się ludziom w ich posiłkach, nie skacze się na gości wchodzących do domu, nie zabiera się ze stołu jedzenia (na marginesie – nie ważne jakie są te normy, ważne, że to człowiek je ustanawia i ich przestrzega. A więc pies może wchodzić do łóżka, jeśli odpowiada to właścicielowi – moje psy wchodzą, ale tylko wtedy, kiedy im na to pozwalam – ta reguła jest mi potrzebna bo z jednej strony lubię towarzystwo psów na kanapie, z drugiej nie byłbym szczęśliwy, gdyby weszły tam z zabłoconymi łapami).

Wychowanie pozwala na kontrolowanie zachowania psa ucząc go, że źródłem wszstkich (no – prawie wszystkich) przyjemności jest człowiek, dlatego warto zachowywać się tak by mieć dostęp do tych przyjemności, którymi są nie tylko jedzenie lecz także pieszczoty, spacer, możliwość zabawy (z ludźmi, innymi psami) czy swobodnego biegania.

Zaprzyjaźniając ze sobą dwa obce psy, warto przestrzegać tego by pierwsze spotkanie odbyło się w miejscu, którego żaden znich nie traktuje jako swoje. Obydwa psy powinny nie mieć za sobą stresujących wydarzeń jak choćby długa jazda samochodem czy przebywanie długi czas w zamknięciu. Jeśli tak jest warto wziąć psa na spacer i pobawić się z nim. Jeśli mamy jakiekolwiek wątpliwości co do zachowania któregoś z psów, można asekurować go dłuższą linką treningową. Złą rzeczą jest natomiast trzymanie jednego lub dwóch psów na krótkich smyczach – ograniczenie swobody ruchu i bliskość często zdenerwowanego właściciela obniżają poczucie bezpieczeństwa i prowokują nerwowe zachowanie. Zdenerwowanie właścicieli, ich obawy, nerwowe gesty, nienaturalny głos mogą sprowokować psy do konfliktu.
Warto pamiętać, że psy są zwierzętami społecznymi (lub jak kto woli obligatoryjnie towarzyskimi) i jako takie posiadają duży potencjał zarówno do nawiązywania więzi jak i do unikania konfliktów.

Jeśli jednak między zwierzakami żyjącymi pod jednym dachem zdarzają się sprzeczki (wśród ludzi przecież się zdarzają) rolą właścicieli jest nic innego jak tylko je przerywać, analogicznie jak robimy to w przypadku małych, powiedzmy 2-letnich dzieci, które wezmą się za czupryny chcąc wyrwać sobie atrakcyjną zabawką. Mądrzy rodzice rozdzielą natychmiast malców, dając im do zrozumienia, że takie zachowanie nie jest właściwe oraz postarają się wyciszyć ich emocje. Jakże często wobec psów postępujemy odwrotnie – krzyczymy i łajamy, a następnie nerwowo je pilnujemy tworząc atmosferę ze sceny przed pojedynkiem w filmie „W samo południe”.

Na marginesie warto dodać, że także psy między sobą w podobny sposób przerywają konflikty i uspokajają emocje. Przewracanie na grzbiet, przyduszanie do ziemi, „uziemianie” surowym wzrokiem, to nasze ludzkie wyobrażenia na temat psich zachowań, wyobrażenia mające niewiele wspólnego z rzeczywistością.

Warunkiem spokojnego i bezkonfliktowego życia pod jednym dachem dwóch psów jest zaspokojenie ich potrzeb emocjonalnych i behawioralnych, co jest warunkiem równowagi psychicznej (podobnie zresztą jak u ludzi – spróbujcie wytrzymać ze znudzonym przedszkolakiem). Każdy pies ma w tym zakresie nieco odrębny repertuar potrzeb związany z typem lub rasą, wiekiem i indywidualnym temperamentem. Retrievery czy spaniele będą wytrwale aportowały piłkę wywąchując ją w wysokiej trawie, owczarek niemiecki potrzebuje sporo zajęć z człowiekiem, stymulacji mentalnej, pogoni za uciekającą zabawką, a beagle uwielbia sam buszować w poszyciu leśnym daleko od swojego właściciela (dlatego te psy tak często uciekają). Potrzeby psa są rezultatem selekcji prowadzonej przez człowieka. Gończy beagle byłby bezużyteczny gdyby trzymał się myśliwego i zwracał uwagę na to co on robi. Przynoszący ustrzeloną zwierzynę retriever – wręcz przeciwnie.
Chociaż dzisiaj nie polujemy z psami i rzadko kiedy korzystamy z ich umiejętności, to zaspokojenie wrodzonych potrzeb związanych z zachowaniem jest warunkiem psychicznej równowagi naszych zwierząt.
Często bowiem problemy z zachowaniem psów (także kotów) wynikają z frustracji naturalnych potrzeb aktywności. Potrzeby te obejmują także sferę kontaktów z innymi zwierzętami.

Andrzej Kłosiński

 

Wybierz tematykę artykułów

Test kamizelek ThunderShirt

Zastosowanie kamizelki relaksującej ThunderShirt w terapii zachowania psów z problemami behawioralnymi Serwis informacji o kamizelkach ThunderShirt - kliknij TUTAJ Nie trzeba nikomu tłumaczyć, że obejmowanie i przytulanie jest ludzkim sposobem łagodzenia emocji smutku i strachu. Odruchowo przytulamy dzieci, k…

więcej

Nosologia stosowana

- Albo po co psu nos i jak używa go na codzień. Andrzej Kinteh-Kłosiński Jeśli nie pozwalasz swojemu psu węszyć na spacerach, wyobraź sobie, że chodzisz po ulicach w spawalniczych okularach, których nie możesz zdjąć nawet wtedy kiedy coś cię zainteresuje. Psi węch jest podstawowym zmysłem, którym twój czworonożny…

więcej

Obroże Elektryczne - O czy milczą ich producenci...

Dr Robert Falconer-Taylor, Centre of Applied Pet Ethology (COAPE) UK Tłumaczenie: Małgorzata Barnaś Nie zaprzeczamy, że niniejszy artykuł jest jednostronny – opowiadamy się w nim przeciwko stosowaniu obroży elektrycznych w szkoleniu psów. Co więcej, wszystkich twierdzących, że przedstawione tu informacje są zbyt…

więcej

Genomy współczesnych psów i wilków

  Genomy współczesnych psów i wilków dostarczają nowego wglądu w proces udomowienia The University of Chicago Medicine 16 stycznia 2014 Tłumaczenie: Andrzej Kłosiński, COAPE Polska   Według badań nad genomem współczesnych psów i wilków, psy i wilki wyewoluowały od wspólnego przodka między 9 …

więcej

Przywiązanie... Głos w sprawie polskich psów łańcuchowych

Andrzej Kłosiński Przywiązanie... Glos w sprawie polskich psów łańcuchowych Owczarek podhalański Bućko z bacówki w okolicach Niedzicy, mimo iż część dnia spędza przy budzie, pracuje, podobnie jak jego przodkowie, pilnując owiec i dobytku pasterzy. Moja znajoma opowiadała mi niedawno zasłyszaną w poczekalni gabi…

więcej

Okresy krytyczne rozwoju szczeniąt - różnice w rozwoju emocjonalnym szczeniąt różnych ras

 Tłumaczenie: Małgorzata Barnaś Rok 2015 można uznać za ważny dla zwierząt z kilku różnych powodów. Jednym z nich jest bezprecedensowy werdykt jednego z nowojorskich sędziów, wydany w kwietniu, w którym stwierdzono, że zgodnie z zasadą habeas corpus dwóm szympansom należy przyznać status „osób prawnych” (Be…

więcej

Niewinna krew - głos w sprawie listy psów uznanych za agresywne

Andrzej Kłosiński Niewinna krew - głos w sprawie listy psów uznanych za agresywne Śmierć dziewczynki, zagryzionej przez rottweilera dziadków, którzy pozostawili dziecko z psem w ogrodzie, przemknęła niedawno przez media jako wiadomość dnia, ustępując szybko miejsca kolejnym tragicznym lub sensacyjnym wydarzeniom.…

więcej

Pies współcześnie

PIES Dotychczasowy pogląd na udomowienie psa zakładający świadome działanie człowieka, który schwytawszy młode szczenięta wilka nauczył je współżyć i współpracować z człowiekiem dla jego dobra za sprawą podjętych w końcu lat 90-tych badań amerykańskich naukowców Raymonda i Lorny Coppingerów, odszedł do lamusa. …

więcej

Polo - gdy szczekanie staje się koszmarem

Andrzej KłosińskiPolo - gdy szczekanie staje się koszmarem Nasz niespełna roczny miniaturowy sznaucerek Polo jest bardzo szczekliwym i pobudliwym psem. Mamy z nim sporo kłopotów, bo każdego kto przychodzi do naszego mieszkania wita przeraźliwym, nieprzerwanym szczekaniem. Ostatnio zaczął nawet szczekać na odgłos prz…

więcej

Gdy para idzie w gwizdek

Andrzej Kłosiński Gdy para idzie w gwizdek..   Niszczą, szczekają, nie potrafią usiedzieć spokojnie na miejscu, boją się lub przeciwnie - są agresywne. Czasami tracą zainteresowanie światem i wycofują się. We wszystkich przypadkach niewątpliwie cierpią, a my wraz z nimi, jeśli jesteśmy bezradni wobec zach…

więcej

Feromonoterapia

Andrzej Kłosiński Feromonoterapia - kocie feromony policzkowe i psie feromony kojące   Odkryte pod koniec lat 50 feromony zwierzęce od kilku lat wykorzystuje się skutecznie w leczeniu zaburzeń zachowania naszych domowych zwierzaków - kotów i psów. Czym są feromony ? Feromony to specyficzne gatunkowo substan…

więcej

Agresywny Fidel

Andrzej Kłosiński Agresywny Fidel Nasz 3-letni mieszaniec wyżła Fidel nie tylko z wyglądu przypomina pewnego dyktatora. Na spacerach nie sprawia większych kłopotów. Co prawda nie jest ufny wobec obcych i nie lubi jak ktoś próbuje go pogłaskać, ale sam nie zaczepia ani ludzi, ani psów, chyba, że jest na smyczy, a inn…

więcej

Leo - zabawa w pociąg. Jak radzić sobie z problemem kopulowania ludzkich nóg

Andrzej Kłosiński Leo - zabawa w pociąg. Jak radzić sobie z problemem kopulowania ludzkich nóg Nasz półtoraroczny PON Leo od jakiegoś czasu wskakuje na ludzkie nogi i wykonuje ruchy kopulacyjne. Zdarza się to stosunkowo często, zwłaszcza gdy w domu dzieje się coś ekscytującego. Czasami trudno …

więcej

Nemo - gryzący szczeniak

Andrzej Kłosiński Nemo - gryzący szczeniak Kilka miesięcy temu, z myślą o naszych dzieciach, kupiliśmy szczeniaka Polskiego Owczarka Nizinnego. Specjalnie wybraliśmy tę rasę jako przyjazną i odpowiednią właśnie dla rodziny z dziećmi. Tymczasem nasz 5 miesięczny obecnie Nemo stał się agresywny wobec naszych dzieci 6-…

więcej

Kora demolka

Andrzej Kłosiński Kora demolka Mamy spory problem z naszą 14-miesięczną bokserką Korą. Od jakiegoś czasu zaczęła gryźć i niszczyć różne przedmioty, a ponieważ robi to podczas naszej nieobecności, nie możemy nic zrobić. Zaczęło się od kosza na śmieci, którego zawartość pogryziona w drobne kawałki zastawaliśmy na podł…

więcej

Depresja Astry

Andrzej Kłosiński Depresja Astry Od dłuższego czasu mamy niemiły i nasilający się problem z naszą kochaną 8-letnią suczką Astrą polegający na tym, że systematycznie i w ukryciu wylizuje swoje łapy. Doszło do tego, że wylizała sobie dwie brzydko wyglądające rany. Próbowaliśmy różnych sposobów - bandażowania łap, krzy…

więcej

Szalona Gina

Andrzej Kłosiński Szalona Gina Od dłuższego czasu mamy spore kłopoty z naszą półtoraroczną suczką Giną, mieszańcem pekińczyka, która jest bardzo nerwowa i szczekliwa. Największym problemem jest to, że oszczekuje i atakuje ludzi, zwłaszcza dzieci zarówno na spacerach jak i w naszym domu. Do tej pory radziliśmy sobie …

więcej

Etapy rozwoju psa

Andrzej Kłosiński Etapy rozwoju psa Podobnie jak w życiu człowieka, w życiu psa możemy wyróżnić etapy. Ich znajomość i respektowanie zasad rozwoju psiej psychiki pozwala na właściwe ułożenie relacji człowiek-pies już od chwili pojawienia się w domu małego i rozkosznego szczeniaczka. Etap noworodka - pierwsze 2 ty…

więcej

Nieufny Bari

Andrzej Kłosiński Nieufny Bari Od około pół roku mamy w domu przygarniętego ze schroniska średniej wielkości kundelka, który jest uroczym i bardzo przywiązanym do nas zwierzakiem nie sprawiającym większych kłopotów. Niestety nasz Bari ma jedną wadę, która jest dla nas bardzo uciążliwa - nie możemy nawet na krótki cz…

więcej

Ośmielanie Bony

Andrzej Kłosiński Ośmielanie Bony Moja suczka Bona jest bardzo lękliwa na spacerach. Każde wyjście poza teren posesji, na której mieszkamy, wiąże się z nieustanną czujnością i wypatrywaniem zagrożenia. Jeśli cokolwiek czy ktokolwiek pojawi się w zasięgu wzroku, Bona ucieka na sporą odległość i szczeka, a kiedy jest …

więcej

Lękliwa Ida

Andrzej Kłosiński Lękliwa Ida Mamy spory kłopot z naszą dziewięciomiesięczną suczką rasy Bergamasco, która od kilku miesięcy jest z nami. Jest bardzo zalękniona, boi się wszelkich hałasów i obcych osób. Nie sposób z nią wyjść na spacer, bo ciągle nerwowo rozgląda się wokół i boi się w…

więcej

Wybór psa

Andrzej Kłosiński Wybór psa W Polsce jest około 7 milionów psów. Jednak spora ich część spędza smutne, przywiązane do budy, życie, pełniąc rolę najtańszego systemu alarmowego. Tymczasem związek człowieka z psem poprzedzał wszelkie formy cywilizacji. Jako pierwsze z udomowionych zwierząt pies strzegł ludzkiego doby…

więcej

Oswajanie Alego

Andrzej Kłosiński Oswajanie Alego Tydzień temu adoptowaliśmy ze schroniska niewielkiego kundelka. Niestety, mimo, że robimy wszystko co w naszej mocy trudno nam wytrzymać z naszym nowym pupilem. Jest bardzo nerwowy, okropnie szczeka kiedy tylko dzieje się coś niespodziewanego w domu, na spacerach oszczekuje i atakuj…

więcej

Nanda - opowieść na Święta

Nanda - opowieść na Święta Za oknem pierwszy śnieg, na stole gorąca herbata, a historia mojego własnego psa pasuje jak ulał na bożonarodzeniową opowieść z morałem. Nanda, bo o niej będę pisał, jest samojedem z pierwszego miotu mojej hodowli. Urodziła się w małym miasteczku na Roztoczu, gdzie mieszkałem jakiś czas te…

więcej

Kennel Klatka dla psów

Kennel Klatka Kennel Klatka jest doskonałą pomocą w wychowaniu psa pod jednym wszak warunkiem - nigdy nie może być kojarzona z karą, jakimkolwiek negatywnym doświadczeniem i nie może być nadużywana. "...klatka to był super pomysl, choc właściwie jej nie uzywam, jeśli chodzi o zamykanie w niej psa. Jest otwarta a …

więcej

Adopcja psa

Andrzej Kłosiński Adopcja psa Decydując się na wzięcie bezdomnego psa ze schroniska lub w innych okolicznościach, trzeba pamiętać, że nie każdy pies będzie w stanie przystosować się do warunków jakie mu oferujemy, choćby w naszym, ludzkim mniemaniu były to warunki wręcz idealne. Wiadomo, na przykład, że psy młod…

więcej

Wybór szczeniaka

Andrzej Kłosiński Wybór szczeniaka Skąd wziąć psa ? Na pewno nie ma sensu szukanie najlepszego przyjaciela człowieka na bazarze, giełdzie, z pudełka czy bagażnika przed wystawą. Psy takie najczęściej rozmnaża się wyłącznie dla pieniędzy, oszczędzając na jedzeniu, zabiegach zdrowotnych (odrobaczanie, szczepienie…

więcej

Wczesna stymulacja neurologiczna szczeniąt

Andrzej Kinteh - Kłosiński Wczesna stymulacja neurologiczna szczeniąt Przez stulecia człowiek próbował udoskonalać zdolności i możliwości psa, tak by jak najlepiej przystosować jego zachowanie do swoich potrzeb i zmieniających się warunków życia. Podstawowym sposobem udoskonalania wyglądu, charakteru i zachowan…

więcej

Czy pies nas dominuje?

Andrzej Kłosiński Czy pies nas dominuje? Tak zwana "teoria dominacji" - użyteczna prawda czy szkodliwa fikcja?   "Nasz pies nie chce nas słuchać, bo kompletnie nas zdominował. Przychodzi na zawołanie kiedy chce, podobnie wykonuje nasze polecenia, chyba, że mamy pod ręką coś smacznego. Zdarza mu się warczeć …

więcej

Dziecko i pies

Andrzej Kłosiński   Dobry kontakt dziecka z psem wspomaga jego rozwój emocjonalny i społeczny. Uczy respektu, szacunku, wrażliwości i odpowiedzialności wobec zwierząt i ludzi. Terapeutyczny kontakt z psem wykorzystuje się także coraz powszechniej w leczeniu autyzmu, dziecięcego porażenia mózgowego oraz różnych…

więcej

Jak pies z psem

Andrzej Kłosiński Jak pies z psem -  Przygotowanie psa na pojawienia się nowego psa. Podstawą umiejętności dobrych relacji psa z innymi przedstawicielami jego gatunku jest właściwa socjalizacja szczeniaka z psami, dbałość o utrzymywanie kontaktów z psami kiedy szczeniak dorasta w nowym domu, nie popełnianie …

więcej