Agresywny Fidel

Andrzej Kłosiński Agresywny Fidel

Nasz 3-letni mieszaniec wyżła Fidel nie tylko z wyglądu przypomina pewnego dyktatora. Na spacerach nie sprawia większych kłopotów. Co prawda nie jest ufny wobec obcych i nie lubi jak ktoś próbuje go pogłaskać, ale sam nie zaczepia ani ludzi, ani psów, chyba, że jest na smyczy, a inny pies lub człowiek podejdzie zbyt blisko. W domu w zasadzie wszystko jest w porządku poza dwoma sytuacjami. Pierwsza to wizyty gości. Wobec obcych wchodzących do domu Fidel zachowuje się karygodnie. Od momentu gdy usłyszy dzwonek do drzwi, szczeka, a następnie próbuje atakować wchodzące osoby. Do tej pory nic się nie stało, bo przytrzymujemy Fidela i wyganiamy do innego pokoju, ale sytuacja jest trudna. Po drugie Fidel atakuje naszego psiego emeryta Korka, 13-letniego mieszańca, wyłącznie jednak w naszej obecności.

Rzeczywiście Fidel szczekał opętańczo gdy tylko zadzwoniłem do drzwi. Opiekunowie, małżeństwo w średnim wieku, trzymali wyrywającego się psa usiłując opanować sytuację i przywitać się ze mną, a następnie zamknęli go jak zwykle w oddzielnym pokoju, gdzie Fidel niemal natychmiast się uspokoił.
Fidel trafił do obecnego domu jako półroczny mniej więcej szczeniak, wzięty z parkingu, gdzie jego matka była psem stróżującym. Był miłym, pełnym temperamentu szczeniakiem, zawsze gotowym do zabawy i pogoni za czymś co uciekało, także za kotami z sąsiedztwa, co nie sprawiało jednak większych problemów. Agresywne zachowania wobec ludzi pojawiły się w okresie dojrzewania i nasilały się stopniowo do chwili obecnej. Opiekunowie próbowali radzić sobie z problemem krzycząc na psa, szarpiąc smyczą czy przeganiając do innego pokoju. Zdarzyło się, że Fidel dostał parę razy w skórę za atakowanie obcych, a jego pan wprowadził wojskowy dryl, polegający na podnoszeniu głosu i bezwzględnym wymaganiu posłuszeństwa. Co ciekawe, to właśnie w obecności pana pies był zdecydowanie bardziej pobudzony i skory do agresji.
Na spacerach w parku Fidel zachowywał się bardzo dobrze, za wyjątkiem sytuacji kiedy był na smyczy. Ponieważ od zawsze ciągnął, kupiono mu kolczatkę, która, jak to zwykle bywa, nie na wiele się zdała, bo pies, po jakimś czasie, zaczął ciągnąć jak dawniej, a warczał na próbujących nawiązać z nim kontakt ludzi i zbliżające się psy jak zwykle.
Relacja Fidela z Korkiem była na pozór także osobliwa. Od początku psy polubiły się, zostawały bez kłopotu same w domu i bawiły się razem, choć schorowany emeryt unikał nadmiaru temperamentu kolegi. Problem pojawiał się zawsze, gdy Korek siedział na kanapie przy pani, która chcąc go ochronić przytulała go i odganiała Fidela.
Po zebraniu podstawowych informacji zdecydowałem się zobaczyć Fidela w akcji. Ponieważ nasz bohater miał sporo pozytywnych relacji z ludźmi i tolerował, a nawet zaprzyjaźniał się ze znajomymi częściej odwiedzającymi dom, ryzyko było małe, zwłaszcza, że pies był w kagańcu. Tak czy inaczej musiałem ocenić jakie emocje przeżywa pies i jak wpływa na niego zachowanie opiekunów. Jak można się było spodziewać Fidel wpadł do pokoju, w którym siedziałem i szczekając rzucił się w moim kierunku wyhamowując jednak atak kilka centymetrów przed moimi kolanami. Próbowałem uspokoić psa, komunikując mu w psim języku sygnałów uspokajających, że nie mam złych zamiarów i nie chcę podjąć walki, jednak opiekunowie reagując nerwową gotowością do interwencji sprawili, że pies nie cofnął się i wpatrzony we mnie zaczął szczekać. Spokojnym głosem poprosiłem by usiedli i nie zwracali uwagi na zachowanie psa. Po kilku minutach Fidel odszedł dalej i przestał szczekać, a kiedy my ludzie kontynuowaliśmy rozmowę, odszedł w pobliże swego pana i położył się, zachowując czujność.
Po tej obserwacji stało się jasne, że główną przyczyną agresji są wyuczone reakcje i poczucie zagrożenia psa w obecności obcych. Można było sobie wyobrazić następujący schemat uczenia się psa, który doprowadził do eskalacji problemu. Odziedziczone skłonności do stróżowania sprawiły, ze dojrzewający pies zaczął ostrzegać i bronić domu przez intruzami. Ponieważ był dużym, budzącym respekt zwierzakiem, opiekunowie chcąc oduczyć go szczekania krzyczeli i przytrzymywali go, co z kolei wzmagało poczucie zagrożenia i nasilało potrzebę obrony. Każdy dzwonek do drzwi i każde wejście obcej osoby budziło w opiekunach złe emocje wobec psa i nerwowe zachowanie, które nasilało problem. W końcu pies w poczuciu zagrożenia i napięciu, kontrolował nieprzyjazne mu, w jego odczuciach, otoczenie, w tym główne źródło zagrożenia - obcych.
Podobnie nerwowe zachowanie pani ochraniającej Korka było źródłem zagrożenia i sytuacją prowokującą rywalizację między psami, które na co dzień bez ludzi doskonale się dogadywały.
Dodatkowymi źródłami pobudliwości i obniżonych progów reakcji były alergia kontaktowa, zdiagnozowana przez lekarza weterynarii (opiekunowie niestety zaniedbali jej leczenie, a w czasie kiedy odwiedzałem Fidela i jego rodzinę, nasiliła się bardzo) oraz frustracja spowodowana niedostatkiem zajęć i ruchu.
By zmienić zachowanie Fidela, należało przede wszystkim omówić z opiekunami mechanizm emocji i zachowań psa i wyjaśnić jaką w nim rolę odgrywają oni sami. Kiedy to uczyniliśmy, stało się jasne, że wszelkie kary i negatywne reakcje wobec psa nie mają żadnego sensu i od tej pory należy ich unikać. Drugim podstawowym zadaniem stało się ustalenie programu zmiany emocji psa w problemowych sytuacjach i przejęcie kontroli nad nim. Umówiliśmy się, że w ciągu pierwszych dwóch tygodni opiekunowie będą karmili psa wyłącznie z ręki za wykonywane zadania, takie jak siad, na miejsce, szczególnie zaś przywołanie. Po tym czasie, kiedy pies nauczy się przychodzić natychmiast na zawołanie i będzie mu to sprawiało satysfakcję, zaproponowałem program odczulający nerwowe reakcje na dzwonek. Sąsiad miał kilka, kilkanaście razy dziennie dzwonić do drzwi. Każda nerwowa reakcja psa miała być ignorowana, a każde spokojne zachowanie lub przyjście do opiekuna nagradzane smakołykiem i chwaleniem. Następnie zaangażowano osobę obcą, znaną psu trochę, wobec której Fidel zachowywał się agresywnie. Jej zadaniem na początku było ignorowanie psa, natomiast opiekunowie mieli nagradzać psa w jej obecności dla bezpieczeństwa powstrzymując go od zbyt bliskiego kontaktu za pomocą krótkiej smyczy noszonej zawsze w domu. Gdy pies zaczął bardziej interesować się opiekunami i tym co mają mu do zaoferowania, zadaniem gościa stało się nawiązanie kontaktu z Fidelem, na początku przez rzucanie mu smakołyków, a następnie przez karmienie go z ręki.
Na spacerach zamiast kolczatki ubierano psu obrożę uzdową Gentle Leader, nieocenioną w sytuacji zapanowania nad psem bez użycia siły czy bólu. Opiekunowie zadbali też o to by Fidel miał więcej ruchu i zabaw. Tego rodzaju stymulacja jest niezbędna na codzień, zwłaszcza w przypadku psów o cechach użytkowych, pędzących żywot domowych pupili. Wpływa bardzo korzystnie na samopoczucie psa, podobnie jak gryzaki, redukujące stres spowodowany choćby nudą.
Po czterech miesiącach dość intensywnej pracy zarówno nad psem jak i nad zmianą nastawienia i nawyków jego opiekunów, sytuacja zmieniła się na tyle, że Fidel witał nieznajomych z właściwą stróżowi rezerwą, jednak bez agresji i chęci przegonienia intruza. Przede wszystkim jednak nie przeżywał zagrożenia i związanego z nim stresu. To z kolei poprawiło atmosferę wokół psa i znacznie zwiększyło zaufanie opiekunów do niego. Nerwowe sytuacje z Korkiem udało się wyeliminować wyłącznie przez zaniechanie wzmacniania ich, a więc nieingerowanie we wzajemne psie relacje.

Andrzej Kłosiński

Wybierz tematykę artykułów

Test kamizelek ThunderShirt

Zastosowanie kamizelki relaksującej ThunderShirt w terapii zachowania psów z problemami behawioralnymi Serwis informacji o kamizelkach ThunderShirt - kliknij TUTAJ Nie trzeba nikomu tłumaczyć, że obejmowanie i przytulanie jest ludzkim sposobem łagodzenia emocji smutku i strachu. Odruchowo przytulamy dzieci, k…

więcej

Nosologia stosowana

- Albo po co psu nos i jak używa go na codzień. Andrzej Kinteh-Kłosiński Jeśli nie pozwalasz swojemu psu węszyć na spacerach, wyobraź sobie, że chodzisz po ulicach w spawalniczych okularach, których nie możesz zdjąć nawet wtedy kiedy coś cię zainteresuje. Psi węch jest podstawowym zmysłem, którym twój czworonożny…

więcej

Obroże Elektryczne - O czy milczą ich producenci...

Dr Robert Falconer-Taylor, Centre of Applied Pet Ethology (COAPE) UK Tłumaczenie: Małgorzata Barnaś Nie zaprzeczamy, że niniejszy artykuł jest jednostronny – opowiadamy się w nim przeciwko stosowaniu obroży elektrycznych w szkoleniu psów. Co więcej, wszystkich twierdzących, że przedstawione tu informacje są zbyt…

więcej

Genomy współczesnych psów i wilków

  Genomy współczesnych psów i wilków dostarczają nowego wglądu w proces udomowienia The University of Chicago Medicine 16 stycznia 2014 Tłumaczenie: Andrzej Kłosiński, COAPE Polska   Według badań nad genomem współczesnych psów i wilków, psy i wilki wyewoluowały od wspólnego przodka między 9 …

więcej

Przywiązanie... Głos w sprawie polskich psów łańcuchowych

Andrzej Kłosiński Przywiązanie... Glos w sprawie polskich psów łańcuchowych Owczarek podhalański Bućko z bacówki w okolicach Niedzicy, mimo iż część dnia spędza przy budzie, pracuje, podobnie jak jego przodkowie, pilnując owiec i dobytku pasterzy. Moja znajoma opowiadała mi niedawno zasłyszaną w poczekalni gabi…

więcej

Okresy krytyczne rozwoju szczeniąt - różnice w rozwoju emocjonalnym szczeniąt różnych ras

 Tłumaczenie: Małgorzata Barnaś Rok 2015 można uznać za ważny dla zwierząt z kilku różnych powodów. Jednym z nich jest bezprecedensowy werdykt jednego z nowojorskich sędziów, wydany w kwietniu, w którym stwierdzono, że zgodnie z zasadą habeas corpus dwóm szympansom należy przyznać status „osób prawnych” (Be…

więcej

Niewinna krew - głos w sprawie listy psów uznanych za agresywne

Andrzej Kłosiński Niewinna krew - głos w sprawie listy psów uznanych za agresywne Śmierć dziewczynki, zagryzionej przez rottweilera dziadków, którzy pozostawili dziecko z psem w ogrodzie, przemknęła niedawno przez media jako wiadomość dnia, ustępując szybko miejsca kolejnym tragicznym lub sensacyjnym wydarzeniom.…

więcej

Pies współcześnie

PIES Dotychczasowy pogląd na udomowienie psa zakładający świadome działanie człowieka, który schwytawszy młode szczenięta wilka nauczył je współżyć i współpracować z człowiekiem dla jego dobra za sprawą podjętych w końcu lat 90-tych badań amerykańskich naukowców Raymonda i Lorny Coppingerów, odszedł do lamusa. …

więcej

Polo - gdy szczekanie staje się koszmarem

Andrzej KłosińskiPolo - gdy szczekanie staje się koszmarem Nasz niespełna roczny miniaturowy sznaucerek Polo jest bardzo szczekliwym i pobudliwym psem. Mamy z nim sporo kłopotów, bo każdego kto przychodzi do naszego mieszkania wita przeraźliwym, nieprzerwanym szczekaniem. Ostatnio zaczął nawet szczekać na odgłos prz…

więcej

Gdy para idzie w gwizdek

Andrzej Kłosiński Gdy para idzie w gwizdek..   Niszczą, szczekają, nie potrafią usiedzieć spokojnie na miejscu, boją się lub przeciwnie - są agresywne. Czasami tracą zainteresowanie światem i wycofują się. We wszystkich przypadkach niewątpliwie cierpią, a my wraz z nimi, jeśli jesteśmy bezradni wobec zach…

więcej

Feromonoterapia

Andrzej Kłosiński Feromonoterapia - kocie feromony policzkowe i psie feromony kojące   Odkryte pod koniec lat 50 feromony zwierzęce od kilku lat wykorzystuje się skutecznie w leczeniu zaburzeń zachowania naszych domowych zwierzaków - kotów i psów. Czym są feromony ? Feromony to specyficzne gatunkowo substan…

więcej

Agresywny Fidel

Andrzej Kłosiński Agresywny Fidel Nasz 3-letni mieszaniec wyżła Fidel nie tylko z wyglądu przypomina pewnego dyktatora. Na spacerach nie sprawia większych kłopotów. Co prawda nie jest ufny wobec obcych i nie lubi jak ktoś próbuje go pogłaskać, ale sam nie zaczepia ani ludzi, ani psów, chyba, że jest na smyczy, a inn…

więcej

Leo - zabawa w pociąg. Jak radzić sobie z problemem kopulowania ludzkich nóg

Andrzej Kłosiński Leo - zabawa w pociąg. Jak radzić sobie z problemem kopulowania ludzkich nóg Nasz półtoraroczny PON Leo od jakiegoś czasu wskakuje na ludzkie nogi i wykonuje ruchy kopulacyjne. Zdarza się to stosunkowo często, zwłaszcza gdy w domu dzieje się coś ekscytującego. Czasami trudno …

więcej

Nemo - gryzący szczeniak

Andrzej Kłosiński Nemo - gryzący szczeniak Kilka miesięcy temu, z myślą o naszych dzieciach, kupiliśmy szczeniaka Polskiego Owczarka Nizinnego. Specjalnie wybraliśmy tę rasę jako przyjazną i odpowiednią właśnie dla rodziny z dziećmi. Tymczasem nasz 5 miesięczny obecnie Nemo stał się agresywny wobec naszych dzieci 6-…

więcej

Kora demolka

Andrzej Kłosiński Kora demolka Mamy spory problem z naszą 14-miesięczną bokserką Korą. Od jakiegoś czasu zaczęła gryźć i niszczyć różne przedmioty, a ponieważ robi to podczas naszej nieobecności, nie możemy nic zrobić. Zaczęło się od kosza na śmieci, którego zawartość pogryziona w drobne kawałki zastawaliśmy na podł…

więcej

Depresja Astry

Andrzej Kłosiński Depresja Astry Od dłuższego czasu mamy niemiły i nasilający się problem z naszą kochaną 8-letnią suczką Astrą polegający na tym, że systematycznie i w ukryciu wylizuje swoje łapy. Doszło do tego, że wylizała sobie dwie brzydko wyglądające rany. Próbowaliśmy różnych sposobów - bandażowania łap, krzy…

więcej

Szalona Gina

Andrzej Kłosiński Szalona Gina Od dłuższego czasu mamy spore kłopoty z naszą półtoraroczną suczką Giną, mieszańcem pekińczyka, która jest bardzo nerwowa i szczekliwa. Największym problemem jest to, że oszczekuje i atakuje ludzi, zwłaszcza dzieci zarówno na spacerach jak i w naszym domu. Do tej pory radziliśmy sobie …

więcej

Etapy rozwoju psa

Andrzej Kłosiński Etapy rozwoju psa Podobnie jak w życiu człowieka, w życiu psa możemy wyróżnić etapy. Ich znajomość i respektowanie zasad rozwoju psiej psychiki pozwala na właściwe ułożenie relacji człowiek-pies już od chwili pojawienia się w domu małego i rozkosznego szczeniaczka. Etap noworodka - pierwsze 2 ty…

więcej

Nieufny Bari

Andrzej Kłosiński Nieufny Bari Od około pół roku mamy w domu przygarniętego ze schroniska średniej wielkości kundelka, który jest uroczym i bardzo przywiązanym do nas zwierzakiem nie sprawiającym większych kłopotów. Niestety nasz Bari ma jedną wadę, która jest dla nas bardzo uciążliwa - nie możemy nawet na krótki cz…

więcej

Ośmielanie Bony

Andrzej Kłosiński Ośmielanie Bony Moja suczka Bona jest bardzo lękliwa na spacerach. Każde wyjście poza teren posesji, na której mieszkamy, wiąże się z nieustanną czujnością i wypatrywaniem zagrożenia. Jeśli cokolwiek czy ktokolwiek pojawi się w zasięgu wzroku, Bona ucieka na sporą odległość i szczeka, a kiedy jest …

więcej

Lękliwa Ida

Andrzej Kłosiński Lękliwa Ida Mamy spory kłopot z naszą dziewięciomiesięczną suczką rasy Bergamasco, która od kilku miesięcy jest z nami. Jest bardzo zalękniona, boi się wszelkich hałasów i obcych osób. Nie sposób z nią wyjść na spacer, bo ciągle nerwowo rozgląda się wokół i boi się w…

więcej

Wybór psa

Andrzej Kłosiński Wybór psa W Polsce jest około 7 milionów psów. Jednak spora ich część spędza smutne, przywiązane do budy, życie, pełniąc rolę najtańszego systemu alarmowego. Tymczasem związek człowieka z psem poprzedzał wszelkie formy cywilizacji. Jako pierwsze z udomowionych zwierząt pies strzegł ludzkiego doby…

więcej

Oswajanie Alego

Andrzej Kłosiński Oswajanie Alego Tydzień temu adoptowaliśmy ze schroniska niewielkiego kundelka. Niestety, mimo, że robimy wszystko co w naszej mocy trudno nam wytrzymać z naszym nowym pupilem. Jest bardzo nerwowy, okropnie szczeka kiedy tylko dzieje się coś niespodziewanego w domu, na spacerach oszczekuje i atakuj…

więcej

Nanda - opowieść na Święta

Nanda - opowieść na Święta Za oknem pierwszy śnieg, na stole gorąca herbata, a historia mojego własnego psa pasuje jak ulał na bożonarodzeniową opowieść z morałem. Nanda, bo o niej będę pisał, jest samojedem z pierwszego miotu mojej hodowli. Urodziła się w małym miasteczku na Roztoczu, gdzie mieszkałem jakiś czas te…

więcej

Kennel Klatka dla psów

Kennel Klatka Kennel Klatka jest doskonałą pomocą w wychowaniu psa pod jednym wszak warunkiem - nigdy nie może być kojarzona z karą, jakimkolwiek negatywnym doświadczeniem i nie może być nadużywana. "...klatka to był super pomysl, choc właściwie jej nie uzywam, jeśli chodzi o zamykanie w niej psa. Jest otwarta a …

więcej

Adopcja psa

Andrzej Kłosiński Adopcja psa Decydując się na wzięcie bezdomnego psa ze schroniska lub w innych okolicznościach, trzeba pamiętać, że nie każdy pies będzie w stanie przystosować się do warunków jakie mu oferujemy, choćby w naszym, ludzkim mniemaniu były to warunki wręcz idealne. Wiadomo, na przykład, że psy młod…

więcej

Wybór szczeniaka

Andrzej Kłosiński Wybór szczeniaka Skąd wziąć psa ? Na pewno nie ma sensu szukanie najlepszego przyjaciela człowieka na bazarze, giełdzie, z pudełka czy bagażnika przed wystawą. Psy takie najczęściej rozmnaża się wyłącznie dla pieniędzy, oszczędzając na jedzeniu, zabiegach zdrowotnych (odrobaczanie, szczepienie…

więcej

Wczesna stymulacja neurologiczna szczeniąt

Andrzej Kinteh - Kłosiński Wczesna stymulacja neurologiczna szczeniąt Przez stulecia człowiek próbował udoskonalać zdolności i możliwości psa, tak by jak najlepiej przystosować jego zachowanie do swoich potrzeb i zmieniających się warunków życia. Podstawowym sposobem udoskonalania wyglądu, charakteru i zachowan…

więcej

Czy pies nas dominuje?

Andrzej Kłosiński Czy pies nas dominuje? Tak zwana "teoria dominacji" - użyteczna prawda czy szkodliwa fikcja?   "Nasz pies nie chce nas słuchać, bo kompletnie nas zdominował. Przychodzi na zawołanie kiedy chce, podobnie wykonuje nasze polecenia, chyba, że mamy pod ręką coś smacznego. Zdarza mu się warczeć …

więcej

Dziecko i pies

Andrzej Kłosiński   Dobry kontakt dziecka z psem wspomaga jego rozwój emocjonalny i społeczny. Uczy respektu, szacunku, wrażliwości i odpowiedzialności wobec zwierząt i ludzi. Terapeutyczny kontakt z psem wykorzystuje się także coraz powszechniej w leczeniu autyzmu, dziecięcego porażenia mózgowego oraz różnych…

więcej

Jak pies z psem

Andrzej Kłosiński Jak pies z psem -  Przygotowanie psa na pojawienia się nowego psa. Podstawą umiejętności dobrych relacji psa z innymi przedstawicielami jego gatunku jest właściwa socjalizacja szczeniaka z psami, dbałość o utrzymywanie kontaktów z psami kiedy szczeniak dorasta w nowym domu, nie popełnianie …

więcej