Behawioryści COAPE

Behawioryści zwierzęcy i trenerzy COAPE są wykwalifikowanymi profesjonalistami w zakresie terapii zachowania zwierząt towarzyszących. Służą pomocą w przypadku:

  • Rozwiązywania problemów z zachowaniem psów
  • Rozwiązywania problemów z zachowaniem kotów
  • Rozwiązywania problemów z zachowaniem innych zwierząt towarzyszących
  • Pomocy w wychowaniu szczeniąt
  • Pomocy w szkoleniu psów dorosłych
  • Pomoc w wyborze zwierząt
  • Przeprowadzenia testów predyspozycji psychicznych psów

Jeśli potrzebujecie Państwo pomocy dla swojego zwierzęcia, proszę skorzystać z wyszukiwarki Stowarzyszenia Behawiorystów i Trenerów COAPE w witrynie:  www.behawioryscicoape.pl Dzięki wyszukiwarce znajdziecie Państwo w swoim województwie Behawiorystę COAPE, będącego aktualnym członkiem Stowarzyszenia, zrzeszenie w którym gwarantuje stałe podnoszenie kwalifikacji zawodowych oraz przestrzeganie kodeksu etycznego.

Jeśli macie Państwo problem z odnalezieniem specjalisty w pobliżu Państwa miejsca zamieszkania, prosimy o kontakt mailowy: info@behawioryscicoape.pl  - polecimy Behawiorystę COAPE, będącego certyfikowanym dyplomantem Kursu Dyplomowego COAPE.

Zobacz na filmach jak pracują behawioryści COAPE.

Stopnie Behawiorystów COAPE.

W zależności od wykształcenia i doświadczenia, behawioryści COAPE posiadają stopnie odzwierciedlające ich kwalifikacje.

AB - Behawiorysta COAPE 1st. - COAPE Animal Behaviourist (Level 1) 
- dyplomant, absolwent pierwszego roku Kursu Dyplomowego COAPE

AAB - Specjalista Behawiorysta COAPE 2st. - COAPE Advanced Animal Behaviourist (Level 2)
- dyplomant, absolwent drugiego roku Kursu Dyplomowego COAPE

SAB - Starszy Specjalista Behawiorysta COAPE 3st. - COAPE Senior Animal Behaviourist (Level 3)
- absolwent drugiego roku Kursu Dyplomowego COAPE, który przez co najmniej dwa lata
praktykuje jako behawiorysta zwierząt.

ABS - Behawiorysta Superwizor - COAPE Animal Behaviourist Supervisor
- absolwent pierwszego lub drugiego roku Kursu Dyplomowego COAPE
mający osiągnięcia w pracy naukowej, dydaktycznej lub popularyzującej wiedzę
i praktykę w dziedzinie terapii zachowania i szkolenia zwierząt towarzyszących

 

Lista absolwentów Kursu Dyplomowego COAPE "ADVANCED DIPLOMA IN THE PRACTICAL ASPECTS OF COMPANION ANIMAL BEHAVIOUR AND TRAINING".

Rocznik 2019/2020

Marta Miszczak (AB, ABS) Agnieszka Matuszak (AB) Diana Gaweł (AB)
Katarzyna Celmer (AB) Kamila Bury (AB) Maciej Zelwetra (AB)
Anna Walaszek (AB) Katarzyna Windak (AB) Justyna Drużkowska (AB)
Joanna Wołodźko-Dagnan (AB) Ksenia Ostrowska (AB) Barbara Kamińska (AB)
IzabelaTusińska (AB) Magdalena Szweda (AB) Justyna Rogowska (AB)
Katarzyna Grzeżułkowska (AB) Daniel Ryczkowski (AB) Agnieszka Cholewiak-Góralczyk (AB)
Małgorzata Matejko-Kurek (AB) Karolina Żyła (AB) Małgorzata Rab (AB)
WIktoria Żłobicka (AB) Milena Stępniak (AB) Justyna Haponik (AB)
Malwina Justa (AB) Marta Mrozek (AB) Aurelia Dastych (AB)
Anna Nowak (AB) Beata Vijverberg (AB) Edyta Mucha (AB)
Olga Modrzejewska (AB) Marta Korsak (AB) Barbara Kaniewska (AB)
Agnieszka Łagoda (AB) Kamila Kowaleczko (AB) Joanna Dąbrowska (AB)
Paulina Trębaczewska-Szklarczyk (AB) Karolina Migniewicz (AB) Magdalena Wydra-Golińska (AB)
Paulina Berg (AB) Magdalena Świątkowska (AB) Anna Całka (AB) 
Anna Bilewicz (AB) Joanna Dors (AB) Anna Jędrasek (AB)
Oliwia Motyka (AB) Barbara Szczygieł (AB) Karolina Żmuda (AB)
Hanna Różacka (AB) Katarzyna Nowicka (AB) Elżbieta Jarosz (AB)
Magdalena Bakowicz (AB) Katarzyna Czyżowska (AB) Aleksandra Żendarska (AB)
Ewelina Bartkowicz (AB) Karolina Chrupek (AB) Magdalena Szłapa (AB)
Zofia Niedbalska (AB)    

 

Rocznik 2018/2019
Pasikowska Ewa (AAB) Salamon Maria (AB) Kalińska Ewa (AB)
Sobkowiak Anna (AB) Szulc Ewelina (AB) Bielecka Aleksandra (AB)
Czajkowska Ewelina (AB) Fiłoc Justyna (AB) Gruszczyńska Marta (AAB)
Jurczuk-Andrzejuk Aneta (AB) Dębińska Katarzyna (AB) Skotak Aleksandra (AB)
Sajdak Radosław (AB) Zając Dominika (AB) Szlachta Anna (AB)
Węgrzyn Agnieszka (AB) Węglewska Anna (AB) Wierzchucka Edyta (AB)
Szapałas-Sowiński Daria (AB) Parol Natalia (AB) Stadnik Agata (AB)
Kulas Paulina (AB) Grońska Alicja (AB) Wołk Kinga (AB)
Fedaczyński Radosław (AB) Mularczyk-Cajler Olga (AB) Rozwadowska Joanna (AB)
Madej Kaja (AB) Wawrzyniak Klaudia (AB) Jarosławska Dominika (AB)
Katarzyna Stec (AB) Agata Śledzińska-Andzel (AAB)  

 

Rocznik 2017/2018
Grynkiewicz Agnieszka (AB) Jaworska Ewa (AB) Gonerska Marta (AB)                                 
Mazur Agnieszka (AB) Michałek Magdalena (AB) Milewska Alicja (AB)
Wojciechowska Elżbieta (AB) Woźna Dąbrówka (AB) Sałacińska Kinga (AB)
Błaszczyk Paulina (AB) Stasiak Aleksandra (AB) Przybylska Anna (AB)
Przybylska Anna (AB) Streich Kinga (AB) Kusiorska Paulina (AB)
Ablewicz Magdalena (AAB) Więcek Katarzyna (AB) Szpiek-Górzyńska Martyna (AB)
Bargielska Małgorzata (AB) Jóźwiak Michalina (AB) Jelińska Magdalena (AAB)
Jakubecka Karolina (AB) Kućko Katarzyna (AB) Włodarczyk Anna (AB)
Kauch Agnieszka (AB) Włodarczyk Anna (AB) Strachowska Agnieszka (AB)
Lubaska Justyna (AB) Raczyński Miłosz (AB) Postek Sylwia (AB)
Jurgowiak Jakub (AB) Orzechowska Małgorzata (AB) Stypińska-Cholewa Magdalena (AB)
Korzec Milena (AB) Śledzińska-Sławińska Katarzyna (AB)    Agnieszka Halik (AB)
Barańska Aleksandra (AB) Próchniak Joanna (AB) Łukawska-Grzelak Urszula (AB)

 

 

Rocznik 2016/2017
Baranowska Monika (AB) Jaworska-Kmetyk Katarzyna (AB) Prusak Katarzyna (AB)        
Bytniewska Marta (AB) Kokocińska-Kusiak Agata (AB) Rakowska Klaudia (AB)       
Durek Marcin (AB) Beliniak Agata (AB)  Sęp Szymon (AB)
Dymek Agnieszka (AB) Kraj Aleksandra (AB) Szadurska Dorota (AB)
Galak Magdalena (AB) Krzykwa Ewelina (AB) Śliwa Sandra (AB)
Głowacka Magdalena (AB) Michalak Elżbieta (AB) Żygadło Ewa (AB)
Grobelna Ewa (AB) Leszczyński Piotr (AAB, ABS)  
Jackowska-Ziemba Monika (AB) Osenkowska Karolina (AB)  
Jastrzębska Agata (AB) Otlewska Dobrochna (AB)  
Jaszczewska Emilia (AB) Piekiełko Agnieszka (AB)  
Rocznik 2015/2016
Bergier Olga (AB) Kowalczyk Agnieszka (AB) Siedlecka Agnieszka (AB)
Dołęgowska Monika (AB) Łukasik Elżbieta (AB) Szmaro Daria (AB)
Dziedzic Justyna (AB) Mondkiewicz Kinga (AB) Wąsala Agnieszka (AB)
Grzesiak Magdalena (AB) Nowacka Małgorzata (AB) Węsierska-Wesoła Beata (AB)
Jabłońska Ewa (AB) Okuń Katarzyna (AB) Zaniewska Zofia (AB)
  StecAneta (AB)  
Rocznik 2014/2015
Dzwonkowska Barbara (AB) Michalska Katarzyna (AB) Sroka Zuzanna (AB)
Furtak Beata (AB) Monasterska Magdalena (AB) Stawarz Anna (AB)
Gruszczyk Katarzyna (AB) Pawlus Agnieszka (AB) Witecka-Jagiełło Anna (AB)
Kończak Joanna (AB) Rasmusson Linnea (AB) Zagórska Małgorzata (AB)
Malinowska Katarzyna (AB) Regulski Krzysztof (AB) Zamojska Dorota (AB)
Małłek Dorota (AB) Rostek Natalia (AB)  

 

Rocznik 2013/2014
Babkiewicz Magdalena (AB) Kurzeja Anna (AB) Pisula Patrycja (AB)
Bilik Anna (AB) Lesner Katarzyna (AB) Rataj Krystyna (AB)
Bobka Hanna (AB) Leszczyńska Barbara (AB) Ryters Paulina (AB)
Cieślik Karolina (AB) Lloyd Małgorzata (AB) Sołtysik Urszula (AB)
Gonera Katarzyna (AB) Łęgowik-Lewandowska Magdalena (AB) Świć Agnieszka (AB)
Furtan Adriana (AB) Łukaszewska Ewa (AB) Woszczyło Martyna (AAB, ABS)
Korszeń Katarzyna (AB) Michałowicz Alicja (AB) Zając Kinga (AB)
Kujawa Natalia (AB) Niewiadomska Monika (AB)  

 

Rocznik 2012/2013
Burnat Jerzy (AB) Linke Linda (AB) Rutkowska Martyna (AB)
De Grande Ewa (AB) Maciuszek Sonia (AB) Szewczyk Katarzyna (AB)
Grzegorczyk Katarzyna (AB) Nawrocka Hanna (AB) Widera-Jakubiak Agnieszka (AB)
Górska Magdalena (AB) Okońska Elżbieta (AB) Zeh-Waligóra Sylwia (AB)
Gryglewska Katarzyna (AB) Osija Agnieszka (AB) Zieliński Radosław  (AB)
Kansy-Dziurdzia Monika (AB)      

 

Rocznik 2011/2012
Biel Katarzyna (AB) Iwaszkiewicz Jacek (AB) Stasikowska Agata (AB)
Biziorek Anna (AB) Jagiełło Małgorzata (AB) Walewska Maria (AB)
Błaszczyk-Cichoszewska Joanna (AB) Kiełbasa Joanna (AB) Wesołowska Małgorzata (AB)
Bota Hanna (AB) Klonowska Agnieszka (AB) Wojtków Agnieszka (AB)
Chruściel Arkadiusz (AB) Kłosińska Olimpia (AB) Zapaśnik Monika (AB)
Daren Dagmara (AB) Krauze Justyna (AB)  
Dołżańska-Pietrzak Eliza (AB) Miller Julia (AB)  

 

Rocznik 2010/2011
Banaczek Anna Iga (AB) Kaczmarczyk Izabella (AB) Sowińska Marta (AB)
Bratowska Renata (AB) Kieś Celestyna (AB) Szmaglik Joanna (AB)
Cicha Martyna (AB) Król Marta (AB) Szymańska Katarzyna (AB)
Cier Marta (AB) Matusiewicz Aleksandra (AB) Waśkowiak Małgorzata (AB)
Galus-Czerwonka Anna (AB) Muzalewska Michalina (AB) Wojciechowska Marta (AB)
Iwańczuk Katarzyna (AB) Ossowska Dominika (AB)  
Janiszewska Izabela (AB) Rabenda Izabela (AB)  

 

Rocznik 2009/2010
Bednarek Karolina (AB) Gorski Dorota (AB) Tomasz Sroczyński (AB)
Bednarski Jakub (AB) Grigore Karina (AB) Stosik Iwona (AB)
Blanda Natalia (AB) Kisiel Michał (AB) Veith - Karbowska Małgorzata (AB)
Błaszczyk Agata (AB) Lipińska Renata (AB) Waligóra Ewa (AB)
Borodej Sebastian (AB) Łęczycka Magdalena (AB) Wełniak-Komorowska Kamilla (AB)
Bruszewska Ewa (AB) Nocny Anna (AB) Wędrychowicz Agnieszka (AB)
Bukowska Magda (AB) Nosila Joanna (AB) Wieruszewska Małgorzata (AB)
Czembor Ewa (AB) Nykiel Magdalena (AB) Woś-Szymanowska Agnieszka (AB)
Czumiel Joanna (AB) Pepłowska Joanna (AB) Ziembińska Iwona (AB)
Dąbrowska Agata (AB) Piotrowska Joanna (AB)  
Garstka Anna (AB) Tybura Ewa (AB)  

 

Rocznik 2008/2009
Barańczyk Karina (AB) Janczur Katarzyna (AB) Sekular - Łuczak Magdalena (AB)
Bargiełowska Katarzyna (AB) Jastrzębska Anna (AB) Seweryńska Małgorzata (AB)
Bazgier Elżbieta (AB) Jezierska-Szuba Justyna (AB) Słoniewska Jolanta (AB)
Błaszkiewicz Magdalena (AB) Korzeniowska Anna (AB) Słyk-Przeździecka Aleksandra (AB)
Borowiec Mirosława (AB) Kozłowska Małgorzata (AB) Sobczak Paulina (AB)
Bruzdewicz Jacek (AB) Leszczyńska Beata (AAB, ABS) Szolginia Izabella (AB)
Budziwojska Magdalena (AB) Lipska Beata (AB) Szrejter Marek (AB)
Cychnerska Iwona (AB) Majewska Małgorzata (AB) Tyszkiewicz Monika (AB)
Dąbrowska Ewa (AB) Malec Magdalena (AB) Włodarczyk Ewelina (AB)
Firlit Grzegorz (AB) Matusiak Natalia (AB) Wojtków Piotr (AB)
Furyk Paweł (AB) Mrozek Karolina (AB) Zając Magdalena (AB)
Gadomska Anna (AB) Ostrowska Elżbieta (AB) Zawadzka-Glinka Aleksandra (AB)
Gajewska Edyta (AB) Rogusz Alicja (AB) Ziembińska Anna (AB)
Gałązka-Skorek Renata (AB) Rudnicka Dorota (AB)  
Gałuszka Jacek (AB) Rudnicka Katarzyna (AB)  

 

Rocznik 2004/2005
Kłosiński Andrzej (AAB, ABS) – kurs w UK (https://coape.org/graduates/coape-diplomates/)

 

Jak zazwyczaj przebiega konsultacja behawioralna.

Przyczyny zaburzeń zachowania są najczęściej złożone. Oprócz analizy wyuczonych mechanizmów zachowania (niepożądane zachowanie przynosi psu określoną korzyść i dlatego właśnie jest powtarzane), należy brać pod uwagę całokształt funkcjonowania zwierzęcia - jego emocje, komunikację i relacje z domownikami i dalszym otoczeniem, warunki w jakich żyje, dotychczasowe (zwłaszcza wczesne) doświadczenia, właściwości rasy lub typu, stan zdrowia, dietę oraz sposób żywienia. Zebranie i analiza takich informacji oraz obserwacja psa lub kota w jego naturalnym otoczeniu jakim najczęściej jest mieszkanie opiekunów, pozwala na ocenę przyczyn i mechanizmów zaburzeń, a na tej podstawie sformułowanie programu terapii.
Niesłychanie ważna jest ocena stanu zdrowia zwierzęcia i ewentualnych czynników medycznych mogących mieć wpływ na jego zachowanie. Dlatego zwykle właściciel jest proszony o wcześniejszą konsultację z lekarzem weterynarii prowadzącym zwierzę. Także w wypadku, gdy po ocenie zachowania zwierzęcia zachodzi potrzeba interwencji farmakologicznej lub szczegółowe badania, leczenie kontynuuje się w porozumieniu z lekarzem weterynarii. Konsultacje odbywają się w domu, gdzie na co dzień przebywa zwierzę, ponieważ lepiej jest jeśli przynajmniej pierwsze spotkanie odbywa się w miejscu, które jest jego terytorium i w którym zachowuje się najbardziej naturalnie. O tym gdzie odbędzie się konsultacja behawiorysta decyduje wspólnie z opiekunem zwierzęcia podczas rozmowy telefonicznej.

Pierwsze spotkanie trwa około 2 godzin i składa się z 3 części:

  • Zebrania dokładnych informacji dotyczących zgłaszanego problemu, funkcjonowania psa w domu i najbliższym otoczeniu, relacji z ludźmi i innymi psami, rozwoju, przebytych chorób, diety i innych istotnych informacji mogących mieć znaczenie w rozumieniu zachowani zwierzęcia.
  • Zdefiniowaniu problemu. Określeniu przyczyn zaburzenia, mechanizmów biorących w nim udział, aktualnej sytuacji zwierzęcia i jej znaczenia dla postępowania terapeutycznego.
  • Propozycji programu odziaływań behawioralnych, których celem jest eliminacja (korekta) niepożądanych zachowań oraz utrwalenie zachowań pożądanych.
  • Praktycznym zademonstrowaniu  pracy ze zwierzęciem oraz nauczeniu tego właściciela.

Każdy właściciel podczas pierwszej konsultacji diagnostycznej otrzymuje resume spotkania wraz z opisem programu działania. Po pierwszym spotkaniu kontaktujemy się na bieżąco, a po około 3-4 tygodniach zaleca umówienie się na spotkanie podsumowujące. O konieczności dalszych spotkań behawiorysta decyduje wspólnie z opiekunem psa lub kota w zależności od potrzeb.