Wolontariat w Schronisku Dla Zwierząt - Nagranie Webinarium
Otwarte webinarium na temat pracy wolontariuszy w schroniskach dla zwierząt - nagranie
Sonia Müller i Andrzej Kinteh-Kłosiński
Webinar ma na celu przekazanie wiedzy i umiejętności efektywnej pracy wolontariuszy z psami i kotami w schronisku dla zwierząt.
Wiedza w dziedzinie zachowania się zwierząt rozwija się tak intensywnie, że obecnie mamy dużo większą świadomość, jak możemy pomagać zwierzakom. W związku z czym zależy nam, aby szeroko omówić utarte dotychczas schematy i pokazać, co można zmienić, aby poprawić dobrostan zwierząt przebywających w tak trudnym środowisku, jakim jest schronisko.
Gościem webinarium był Adrian Meyer, koci behawiorysta i pracownik schroniska dla zwierząt. Adrian od 14 lat zajmuje się kotami w schronisku Ciapkowo w Gdyni.
Rozmawialiśmy o:
- Samopoczuciu zwierząt przebywających w schronisku - jakie emocje przeżywają i jakie są skutki przewlekłego stresu, który dotyka większość zwierząt przebywających w schroniskach
- Sposobach radzenia sobie z negatywnymi emocjami, które przeszkadzają w pracy ze zwierzętami w schroniskach i są często mylnie interpretowane przez ludzi (np. strategia przetrwania zwana flirtem)
- Podstawach psiej i kociej komunikacji - co najczęściej komunikują zwierzęta w warunkach schroniskowych
- Zasadach nawiązywania kontaktu z psami i kotami oraz budowaniu więzi ze zwierzęciem w schronisku
- Tym, na czym powinien polegać spacer z psem schroniskowym oraz interakcja z wolontariuszem
- Znaczeniu równowagi emocjonalnej dla funkcjonowania zwierzącia i szansach na dobrą adopcję
- Tym, co wolontariusze mogą zrobić dla psów przebywających w schroniskowych boksach
- Potrzebach kotów w schroniskowym środowisku
- Kocim wolontariacie - jego trudnościach i wyzwaniach
- Kwestiach bezpieczeństwa w pracy wolontariusza
Sonia Müller - behawiorystka zwierząt COAPE, absolwentka I roku, kursantka II stopnia Kursu Dyplomowego COAPE, członek stowarzyszenia behawiorystów i trenerów CAPBT. Ze zwierzętami pracuje od lat - współpracuje z fundacją oraz ze schroniskiem, w którym jest wolontariuszką. Ukończyła specjalistyczne kursy z medycyny behawioralnej i farmakoterapii zachowania psów i kotów. Zaś w poprzednim roku akademickim, na kierunku Szkolenie i behawiorystyka zwierząt w Gdyni, wykładała Zaburzenia zachowania psów, kotów oraz dwa inne przedmioty.
Andrzej Kinteh-Kłosiński - mgr psychologii, twórca i dyrektor COAPE Polska, behawiorysta zwierząąt COAPE. Członek COAPE Association of Pet Behaviourists and Trainers, członek Polskiego Towarzystwa Etologicznego. Wykładowca Instytutu Psycholigii Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu i Wydziału Nauk o Zwierzętach SGGW w Warszawie. Pomysłodawca i twórca Serwisu Opieki Nad Zwierzętami PETSITTER.pl, autor licznych publikacji i poradników.
Aby dowiedzieć się więcej o Kursie Dyplomowym COAPE umożliwiającym uzyskanie kwalifikacji behawiorysty zwierząt COAPE i zapisać się na kurs, kliknij - TUTAJ
Działamy w Polsce od 15 lat oferując kursy i szkolenia w dziedzinie zachowania się zwierząt towarzyszących, a przede wszystkim kształcąc behawiorystów zwierząt. Mając świadomość jak ważne jest wsparcie i zawodowy rozwój naszych absolwentów stworzyliśmy CAPBT - Stowarzyszenie Behawiorystów i Trenerów COAPE które w tym roku obchodzi swoje 10-lecie. Nasi absolwenci tworzą otwartą, mądrą i wspierającą się społeczność. Organizujemy spotkania, warsztaty, seminaria i konferencje (często z udziałem znakomitych gości - specjalistów w dziedzinie zachowania zwierząt). Nasza ostatnia konferencja miała miejsce w Krakowie w czerwcu 2022 - link to nagrań i materiałów konferencyjnych - kliknij TUTAJ.
Jesteśmy częścią COAPE International, dzięki czemu jesteśmy na bieżąco z nowymi osiągnięciami nauki i praktyki pracy ze zwierzętami towarzyszącymi.