Stres zwierząt towarzyszących - webinarium
Fizjologia, emocje, zachowanie
- Rozpoznawanie, zapobieganie i terapia przewlekłego stresu u psów i kotów
Andrzej Kłosiński
Webinarium
Nagranie webinarium - wkrótce
Pojęcie stresu jest na pozór powszechnie znane. Kojarzy się przede wszystkim ze złymi emocjami, napięciem, trudnymi sytuacjami. Wiemy, że długotrwały stres jest szkodliwy dla zdrowia, a w skrajnych przypadkach może być przyczyną śmierci.
Jednak dla psychologa stres to złożone i wieloetapowe zjawisko. Jest z jednej strony potrzeby i pożyteczny, bo pozwala na pokonywanie wyzwań codziennego życia, z drugiej, kiedy trwa długo, jest przyczyną emocjonalnego, a nierzadko fizycznego cierpienia.
Niestety zbyt rzadko, w przypadku naszych zwierząt towarzyszących, umiemy zauważyć cierpienie, z przejawom stresu przypisujemy inne, mylne przyczyny, jak nieposłuszeństwo, nadpobudliwość, chęć rywalizacji czy zbyt duży popęd seksualny.
Niestety rzadko także zdajemy sobie sprawę z tego, że warunki, w których żyją nasze psy i koty (także inne zwierzęta, które trzymamy dla towarzystwa) i tryb ich życia mogą być przyczyną długotrwałego stresu, nawet jeśli dokładamy wszelkich starań by było im dobrze. Przykładem tego jest choćby życie psa w dużym mieście obfitujące w wiele niespodziewanych, nie dających się uniknąć sytuacji.
Tym właśnie - zjawiskiem stresu i jego różnorakimi przyczynami - zajmiemy się podczas webinarium. Chciałbym podzielić się wiedzą, ale przede wszystkim doświadczeniem w pracy z psami i kotami, które cierpiały z powodu długotrwałego stresu.
Webinarium adresowane jest do opiekunów zwierząt, szkoleniowców, lekarzy i techników weterynarii, osób prowadzących domy tymczasowe, hotele dla zwierząt, petsitterów, pracowników i wolontariuszy schronisk i do wszystkich, ktorzy w życiu codziennym lub pracy mają do czynienia ze zwierzętami towarzyszącymi.
Porozmawiamy o tym:
- Czym jest stres? Związek stresu z emocjami
- Fizjologia stresu - fazy reakcji stresowej
- Stres a kontrola otoczenia
- Stres a przewidywalność
- Stres przewlekły - przejawy i konsekwencje
- Przyczyny i przejawy przewlekłego stresu u psów i kotów
- Omówienie przypadków - postępowanie ze zwierzętami cierpiącymi z powodu szkodliwego stresu.
Organizator:
Centre of Applied Pet Ethology (COAPE) Polska
COAPE Polska jest instytucją szkoleniową - wpis do rejestru instytucji szkoleniowych nr 2.12/00038/2007
Zapisy i szczegółowe informacje:
Andrzej Kłosiński, e-mail: aklosinski@coape.pl, tel. kom. 607 427 171 - informacje merytoryczne
Agata Kocoń, e-mail: szkolenia@coape.pl, tel. kom. 792 982 882 - zapisy i sekretariat kursu
Prowadzący webinarium: Andrzej Kłosiński
Formularz zgłoszenia na Stres zwierząt towarzyszących - webinarium
Autor kursu
mgr Andrzej Kinteh-Kłosiński
Dyrektor Centre of Applied Pet Ethology (COAPE) Polska. Mgr psychologii i behawiorysta zwierząt towarzyszących. W latach 1989 - 1993 pracował jako psychoterapeuta w Ośrodku Leczenia Nerwic w Krakowie. W latach 1993-95 studia podyplomowe w zakresie zarządzania w Szkole Zdrowia Publicznego CM UJ. 2004-2005 podyplomowe studia w Centre of Applied Pet Ethology w Wielkiej Brytanii pod kierunkiem prof Peter'a Neville'a. 2005 - dyplom Practical Aspects of Companion Animal Behaviour and Training (COAPE) akredytowany przez National Open College Network of the United Kingdom. Członek COAPE Association of Pet Behaviourists and Trainers, członek Polskiego Towarzystwa Etologicznego. Wykładowca Instytutu Psycholigii Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu, Uniwersytetu Pedagogicznego w Krakowie i Wydziału Nauk o Zwierzętach SGGW w Warszawie. Pomysłodawca i twórca Serwisu Opieki Nad Zwierzętami PETSITTER.pl, autor licznych publikacji i poradników.