Seminarium Vicky Halls i dr Agnieszka Żółtowska
Informujemy, że z przyczyn niezależnych od organizatorów jesteśmy zmuszeni odwołać seminarium.
Seminarium - Emocje, stres, zachowanie a problemy medyczne kotów - wzajemne powiązania.
Rola lekarza weterynarii i behawiorysty w diagnozowaniu, terapii i zapewnieniu dobrostanu kotom przebywającym w schronisku, domu i klinice weterynaryjnej.
Vicky Halls i dr Agnieszka Żółtowska
Wrocław, sobota 26 i niedziela 27 października 2019
Uniwersytet Przyrodniczy we Wrocławiu
Aula Jana Pawła II, Plac Grunwaldzki 24A
Seminarium adresowane jest do lekarzy weterynarii, behawiorystów, techników weterynarii, hodowców, osób prowadzących domy tymczasowe, schroniska i przytuliska oraz wszystkich zaintersowanych zdrowiem kotów w perspektywie stresu, emocji i zachowania.
DZIEŃ 1 Koty a stres - 5 filarów kociego dobrostanu, problemy środowiskowe, rozumienie motywacji kota. Czy wiesz, co twój kot próbuje ci powiedzieć? Dobrostan kota w schronisku, w domu i w przychodni weterynaryjnej. Kiedy nie powinniśmy nadmiernie troszczyć się o koty, czy zawsze powinniśmy je ratować i im pomagać? Przychodnia przyjazna kotom, z punktu widzenia budżetu i organizacji. Informacje dla lekarzy i techników weterynarii, behawiorystów, pracowników schronisk, miłośników kotów, hodowców, opiekunów i wolontariuszy.
DZIEŃ 2 Problemy zdrowotne kotów i ich wpływ na zachowanie. Problemy behawioralne i ich podłoże medyczne: rola lekarza weterynarii w diagnozowaniu kota z problemami behawioralnymi (diagnostyka różnicowa, lista potencjalnych medycznych przyczyn problemowego zachowania, kierunki dalszego diagnozowania i leczenia, np. oddawanie moczu poza kuwetą: cukrzyca, niewydolność nerek, infekcja układu moczowego, idiopatyczne zapalenie pęcherza moczowego, stany zapalne i zwyrodnieniowe układu mięśniowo-szkieletowego, zaburzenia poznawcze, nadczynność tarczycy; agresja: długotrwały ból w jamie brzusznej, jamie ustnej, układzie mięśniowo-szkieletowym, nadczynność tarczycy a nadmierna irytacja, zmniejszona wrażliwość na bodźce, zredukowana percepcja zmysłowa, dysfunkcje zmysłów - widzenie i słuch; nadmierna pielęgnacja - ból/świąd. Dermatologia behawioralna: przewlekły ból spowodowany schorzeniami dermatologicznymi, samookaleczanie (syndrom falującej skóry).
Dyskusja nad omawianymi przypadkami.
Problemy behawioralne związane z podeszłym wiekiem, weterynaryjna medycyna geriatryczna (behawioralne symptomy procesów chorobowych, zaburzenia poznawcze związane z podeszłym wiekiem kotów, chroniczny ból towarzyszący problemom stawowym, kłopoty z uzębieniem i chorobami dziąseł i przyzębia, bóle brzuszne - stany zapalne trzustki, utrata wagi i nadmierna otyłość).
Program seminarium
Sobota 26 października
9.00 – 9.45 “Podróż do wnętrza kota” - co tak naprawdę wiemy o gatunku tak przez nas kochanym? (VH)
9.45 - 10.15 Jak zadbać o to by nasz kot był idealny? Rola wczesnej socjalizacji, co i kiedy należy robić? (VH)
10.15 – 11.20 Czego potrzebuje każdy kot? Potrzeby środowiskowe kota i jak o nie zadbać. (VH)
11.20 – 11.50 Przerwa kawowa
11.50 – 12.20 Koty a stres. Co i dlaczego może niepokoić i przeszkadzać kotu? (VH & AZ)
12.20 – 13.00 Adopcje przyjazne kotom - nowe spojrzenie na opiekę nad bezdomnymi kotami. (VH)
13.00 – 14.00 Lunch
14.00 – 15.00 Sposoby zminimalizowania stresu w trakcie opieki weterynaryjnej. Jak bezpiecznie podróżować do przychodni, jak w przyjazny dla kota sposób przeprowadzić wizytę i badania? Właściwa opieka nad kotem w domu. (AZ)
15.00 – 15.30 Przerwa herbaciana
15.30 – 16.15 Specyfika gatunku, zrozumienie i poszanowanie kota. Jak interpretujemy mowę ciała i zachowanie? Rodzaje interakcji z kotem (VH)
16.15 – 17.00 Pytania i odpowiedzi - sesja z udziałem prowadzących. (AZ &VH)
Niedziela 27 października
9.00 – 9.45 Załatwianie potrzeb fizjologicznych poza kuwetą z perspektywy lekarza weterynarii z uwzględnieniem idiopatycznego zapalenia pęcherza u kotów. (AZ)
9.45 - 10.30 Załatwianie potrzeb fizjologicznych poza kuwetą z perspektywy behawiorysty. Behawioralna analiza zachowania kota z uwzględnieniem idiopatycznego zapalenia pęcherza. (VH)
10.30 – 11.00 Przerwa kawowa
11.00 – 11.45 Stosowanie leków u zwierząt z zaburzeniami zachowania - jakie leki przepisujemy i kiedy? (AZ)
11.45 – 12.15 Załatwianie potrzeb fizjologicznych poza kuwetą - omówienie przypadku (VH)
12.15 – 13.00 Medyczne podłoże problemów z zachowaniem - jakie sygnały ostrzegawcze wysyłają chore koty i na co należy zwracać szczególną uwagę? (AZ)
13.00 – 14.00 Lunch
14.00 – 15.00 Geriatryczna medycyna weterynaryjna - jak radzić sobie z częstymi chorobami związanymi z podeszłym wiekiem. Indywidualne podejście do starzejącego się pacjenta. (AZ)
15.00 – 15.30 Przerwa herbaciana
15.30 – 16.15 Jak opiekować się pacjentem geriatrycznym w domu? (AZ)
16.15 – 17.00 Pytania i odpowiedzi - sesja z udziałem prowadzących. (AZ &VH)
Organizatorzy
COAPE Polska oraz Katedra Rozrodu z Kliniką Zwierząt Gospodarskich Wydziału Nauk Weterynaryjnych Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu
![]() |
![]() |
Partnerzy
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
Patronat
![]() |
![]() |
Informacje organizacyjne
Seminarium będzie tłumaczone symultanicznie na język polski. Uczestnicy otrzymają materiały drukowane zawierające prezentacje wykładów oraz certyfikat uczestnictwa. Dla lekarzy weterynarii: Krajowa Izba Lekarsko-Weterynaryjna przyznała seminarium 30 punktów edukacynych.
Koszt uczestnictwa
690 PLN za dwa dni, 360zł za jeden dzień (prosimy o wpisanie w formularzu zgłoszenia w polu Uwagi sobota lub niedziela)
Behawioryści i trenerzy COAPE, kursanci COAPE, członkowie Polskiego Towarzystwa Etologicznego oraz studenci weterynarii, zootechniki i innych nauk przyrodniczych oraz psychologii wszystkich uczelni są uprawnieni do zniżki w opłacie za udział w seminarium. Taka sama zniżka dotyczy zgłoszeń grupowych od 5 osób. Ceny ze zniżką 590 PLN za dwa dni oraz 310 za jeden dzień.
Prosimy o podanie w formularzu zgłoszenia w polu uwagi rodzju zniżki.
Formularz zgłoszenia na Seminarium Vicky Halls i dr Agnieszka Żółtowska
Autor kursu
Vicky Halls
Pracę z kotami rozpoczęła w 1988 roku, a od dwudziestu lat prowadzi własną praktykę i pracuje w charakterze kociego behawiorysty w Wielkiej Brytanii i poza jej granicami. Autorka 7 książek o zachowaniu kotów i współautorka wielu podręczników dla studentów weterynarii. Jest zarejestrowaną pielęgniarką weterynaryjną, członkinią Association of Pet Behaviour Counsellors, kliniczną behawiorystką zwierząt w Animal Behaviour and Training Council. Ściśle współpracuje z
International Cat Care (organizacji znanej w przeszłości pod nazwą Feline Advisory Bureau) i schroniskiem Battersea Dogs and Cats Home, w którym realizuje wiele projektów związanych z dobrostanem kotów. Ponadto Vicky Halls jest częstym gościem w programach radiowych i telewizyjnych poświęconych kocim sprawom. Zarówno w Wielkiej Brytanii jak i za granicą prowadzi wykłady i seminaria dla profesjonalistów zajmujących się medycyną behawioralną kotów, jest również autorką i tutorką wielu kursów dla techników weterynarii. Ponadto legitymuje się tytułem terapeuty przyznawanym przez British Association of Counsellors and Psychotherapists.
dr Agnieszka Żółtowska
BVSc MANZCVS (Medicine of Cats) DipCABT (QCF Level 4) MRCVS, RCVS Recognised Advanced Practitioner in Small Animal Medicine (Feline).
Ukończyła kierunek Medycyny Weterynaryjnej na Uniwersytecie w Liverpoolu w 2005 roku. Od czasu ukończenia studiów pracowała jako lekarz pierwszego kontaktu w ogolnych lecznicach weterynaryjnych, calodobowym pogotowiu ratunkowym, a także w wielodyscyplinarnym centrum specjalistycznym w Bristolu. W 2012 roku zdała egzamin z Medycyny Kotów i została nagrodzona członkostwem Stowarzyszenia Naukowców Weterynaryjnych Australii i Nowej Zelandii (Membership of Australian and New Zealand College of Veterinary Scientists (Medicine of Cats)). Także w 2014, dołączyła do Akademii Weterynarzy specjalizujących się w Medycynie Kotów Międzynarodowego Stowarzyszenia Medycyny Kotów (International Society of Feline Medicine Academy of Feline Practitioners).
W 2014 roku ukończyła poziom 4 kursu dyplomowego prowadzonego przez Centre of Applied Pet Ethology (COAPE) w Wielkiej Brytanii, a w 2016 roku rozpoczęła naukę na kursie Medycyny Behawioralnej Kotów prowadzonej przez Międzynarodowe Stowarzyszenie Medycyny Kotów (International Society of Feline Medicine), pracując nad osiągnięciem zaawansowanego certyfikatu z behawioru kotów.
Jej pasja jest szeroko pojętą edukacja, zarówno właścicieli, studentów jak i lekarzy weterynarii. Partycypuje jako wolontariusz w programach szkoleniowych i edukacyjnych organizowanych przez International Society of Feline Medicine. Aktywnie współpracuje z instytucjami charytatywnymi w Portugalii i Afryce Południowej.