Behawiorysta kotów - zawód i pasja - Otwarte spotkanie COAPE 2024
Behawiorysta kotów - zawód i pasja!
Zobacz jak pracują behawioryści zwierząt, jak w COAPE kształcimy behawiorystów kotów oraz jakie są możliwości pracy w tym zawodzie.
Nagranie otwartego spotkania
COAPE Polska jest pierwszą i największą instytucją kształcącą od 2008 roku polskich behawiorystów zwierząt. W ciągu tych 16 lat kwalifikacje behawiorysty zwierząt COAPE uzyskało prawie 500 osób. Ponad 200 z nich należy do Stowarzyszenia Behawiorystów i Trenerów COAPE.
Od 2024 rozpoczynamy specjalistyczny roczny KURS DYPLOMOWY COAPE - BEHAWIORYSTA KOTÓW - kliknij TUTAJ
W COAPE chodzi nam zarówno o dobrą edukację i właściwe kwalifikacje przyszłych behawiorystów zwierząt jak i tworzenie społeczności absolwentów, która wspiera się nawzajem i pomaga w rozwoju karier.
Oprócz tego wyróżnia nas to, że jesteśmy praktykami - nasi polscy i brytyjscy wykładowcy na co dzień prowadzą praktyki behawioralne, ucząc się i zdobywając doświadczenie. Są wśród nich lekarze weterynarii, bo naszym zdaniem ich wiedza i działanie są w wielu przypadkach niezbędną częścią terapii zachowania.
Propagujemy sprawdzony brytyjski model kształcenia i pracy behawiorysty zwierząt w ścisłej współpracy z lekarzem weterynarii oraz wypracowany przez COAPE model MHERA - narzędzie oceny przyczyn problemowego zachowania, projektowania oraz monitorowania terapii zachowania (patrz opublikowana przez COAPE Polska książka MHERA: Nastrój jest ważny. Innowacyjne podejście do oceny emocjonalności zwierząt w terapii problemów behawioralnych.)
Podczas spotkania rozmawialiśmy o:1. Specyfice zawodu i kwalifikacjach potrzebnych behawioryście kotów by umiał rozpoznać przyczyny zachowania na różnych poziomach jego regulacji.2. Kształceniu behawiorystów kotów w COAPE Polska.3. Możliwościach jakie daje ten zawód i ścieżkach kariery behawiorystów w Polsce. |
Gospodyniami i gospodarzami spotkania byli BEATA I PIOTR LESZCZYŃSCY, DOROTA SZADURSKA i ANDRZEJ KINTEH-KŁOSIŃSKI, a gościniami JOANNA ROZWADOWSKA, ALEKSANDRA PIECHOTA i KATARZYNA KWIATKOWSKA.
Joanna Rozwadowska - Przeszło dekadę zawodowo zajmuje się kotami, ich dobrostanem, socjalizacją, komunikacją między nimi i człowiekiem pod auspicjami WCC. Absolwent, lider i konsultant behawioralny kursów w międzynarodowej Akademii PawPeds dla opiekunów i hodowców kotów. Behawiorysta COAPE. Członek Stowarzyszenia Trenerów i Behawiorystów COAPE, członek Zarządu Ogólnopolskiego Klubu Kotów i Kociarzy NO PROBLEM (FIFe), członek Rady Krajowego Instytutu Hodowli Zwierząt Towarzyszących. Autor książek pt. „Jak i dlaczego kupić kota rasowego?”, "Pies dla kota? Toż to psota!", twórca kanału na YT „Uszy do góry!” i edukator w grupach Dokocenie i Socjalizacja na Facebooku. Redaktor naczelny portalu Świat Hodowcy.
Aleksandra Piechota - praktykująca behawiorystka zwierząt towarzyszących COAPE, absolwentka Wydziału Nauk Społecznych UWr na kierunku filozofia, PR manager, członkini Stowarzyszenia Behawiorystów i Trenerów COAPE. W latach 2019 - 2022 działałam w wolontariacie przy Schronisku dla Bezdomnych Zwierząt w Henrykowie (woj. wielkopolskie), a od 2021 prowadzę samodzielny dom tymczasowy dla kotów. Pracuję indywidualnie z opiekunami - głównie kocimi. Specjalizuje się w zaburzeniach lękowych i agresywnych u kotów domowych.
W obszarze B2B zasilam branżę zoologiczną i weterynaryjną jako PR manager. Pokazuję jak czerpać z nauki, zamiast ślepo podążać za trendami. Edukuję z podstaw behawioru w sektorze produktów i usług dla zwierząt. Od 2019 roku tworzę pod marką PANNA Z KOTEM. Moją misją jest popularyzacja aktualnej wiedzy o standardach dobrostanu zwierząt towarzyszących.
Największą motywacją i inspiracją do rozwoju w zawodzie behawiorysty jest trójka moich prywatnych kotów: Tosia, Albert i Hania.
Wierzę, że dobre życie zwierząt zaczyna się od świadomych wyborów ludzi, którzy zechcieli wziąć za nie odpowiedzialność.
Katarzyna Kamińska - jestem behawiorystką COAPE, specjalizującą się w pracy z kotami. Od 20 lat moja pasja do kotów i głęboka więź z tymi niezwykłymi zwierzętami napędza mnie do ciągłego doskonalenia się i pomagania zarówno kotom, jak i ich opiekunom.
Jako członkini Stowarzyszenia Trenerów i Behawiorystów COAPE, angażuję się w szerzenie wiedzy i najlepszych praktyk w zakresie behawioru zwierząt. Prowadzę firmę Kiciagryzelka z oddaniem wspierając właścicieli w budowaniu harmonijnych relacji z ich kocimi towarzyszami. Prywatnie jestem szczęśliwą opiekunką cudownego kocura, Brytyjczyka - Pana Darcy’ego, który codziennie przypomina mi jak fascynujące potrafią być koty.
Formularz zgłoszenia na Behawiorysta kotów - zawód i pasja - Otwarte spotkanie COAPE 2024
Autor kursu
mgr Andrzej Kinteh-Kłosiński
Dyrektor Centre of Applied Pet Ethology (COAPE) Polska. Mgr psychologii i behawiorysta zwierząt towarzyszących. W latach 1989 - 1993 pracował jako psychoterapeuta w Ośrodku Leczenia Nerwic w Krakowie. W latach 1993-95 studia podyplomowe w zakresie zarządzania w Szkole Zdrowia Publicznego CM UJ. 2004-2005 podyplomowe studia w Centre of Applied Pet Ethology w Wielkiej Brytanii pod kierunkiem prof Peter'a Neville'a. 2005 - dyplom Practical Aspects of Companion Animal Behaviour and Training (COAPE) akredytowany przez National Open College Network of the United Kingdom. Członek COAPE Association of Pet Behaviourists and Trainers, członek Polskiego Towarzystwa Etologicznego. Wykładowca Instytutu Psycholigii Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu, Uniwersytetu Pedagogicznego w Krakowie i Wydziału Nauk o Zwierzętach SGGW w Warszawie. Pomysłodawca i twórca Serwisu Opieki Nad Zwierzętami PETSITTER.pl, autor licznych publikacji i poradników.
mgr Dorota Szadurska
Behawiorystka COAPE specjalizująca się w problematyce kociej, z tytułem Behawiorysty Superwizora COAPE. Mgr filologii angielskiej z wieloletnim doświadczeniem w nauczaniu zarówno dzieci jak i dorosłych oraz z doświadczeniem w tłumaczeniach tekstów specjalistycznych. W przeszłości hodowca kotów z 17 stażem hodowlanym (2004-2021). W latach 2010-2011 Studia Podyplomowe „Pielęgniarstwo i Chów Zwierząt Towarzyszących” na Uniwersytecie Przyrodniczym we Wrocławiu, na wydziale Biologii i Hodowli Zwierząt, oraz Studia Podyplomowe „Psychologia Zwierząt” na Polskiej Akademii Nauk w Warszawie. Uczestniczka wielu szkoleń i warsztatów, między innymi: Podstawy Felinoterapii (2011), Vicky Halls: Zaburzenia behawioralne u kotów, zapobieganie i terapia (2012), Mechanizmy zachowania zwierząt i sposoby ich modelowania (2013, 2017), Dr Sabine Schroll: Medycyna behawioralna kotów dla praktyków (2017), Studium Kot (2018). W latach 2022-2024 kurs Advanced Diploma in Applied Animal Behaviour (Feline) Level 5 (UK, Compass Education). Członek COAPE Association of Pet Behaviourists and Trainers, członek Polskiego Towarzystwa Etologicznego, Członek The International Association of Animal Professionals.
mgr Beata Leszczyńska
Beata Leszczyńska, behawiorystka praktykująca COAPE 3 st., behawiorysta superwizor. Od 15 lat prowadzi prywatną praktykę w Katowicach. Specjalizuje się w terapii zachowania psów i kotów. Od 2011 r. wykładowca i tutor na Kursie Dyplomowym COAPE Polska. Autorka i współautorka wielu publikacji dotyczących zachowań zwierząt towarzyszących. Biegła sądowa w sprawach związanych z naruszeniem przepisów ustawy o ochronie zwierząt. Współzałożycielka i od 2017 roku Prezes Stowarzyszenia Behawiorystów i Trenerów COAPE. Członek Polskiego Towarzystwa Etologicznego.
mgr Piotr Leszczyński
Piotr Leszczyński, behawiorysta praktykujący COAPE 3 st., behawiorysta superwizor. Wykładowca i tutor Kursu Dyplomowego COAPE. Autor i tłumacz z języka angielskiego wielu książek i specjalistycznych artykułów z dziedziny zachowania zwierząt i medycyny behawioralnej. Członek Stowarzyszenia Behawiorystów i Trenerów COAPE i Polskiego Towarzystwa Etologicznego.