Poznaj COAPE
COAPE Polska jest akredytowanym odziałem Centre of Applied Pet Ethology, największej na Wyspach Brytyjskich organizacji kształcącej behawiorystów zwierzęcych. Od 1993 roku COAPE oferuje szeroką gamę kursów dla behawiorystów, trenerów, lekarzy weterynarii, profesjonalnych opiekunów zwierząt oraz właścicieli psów, kotów i koni. Bliższe informacje o COAPE znajdziecie Państwo na stronie www.coape.org
W 2008 roku za sprawą absolwenta COAPE, psychologa i pierwszego w Polsce behawiorysty zwierzęcego, a obecnie także dyrektora i wykładowcy COAPE, Andrzeja Kinteh-Kłosińskiego, powstał polski oddział Centre of Applied Pet Ethology - COAPE Polska www.coape.pl
Od 2012 roku działa także Stowarzyszenie Behawiorystów i Trenerów COAPE zrzeszające behawiorystów COAPE - polskich absolwentów Kursu Dyplomowego COAPE. Informacje o stowarzyszeniu i wykaz behawiorystów COAPE znajdziecie Państwo na stronie www.behawioryscicoape.pl
Głównymi zasadami, jakimi kierujemy się naszej pracy edukacyjnej, jest przekazywanie wiedzy najnowszej, rzetelnej i opartej na badaniach naukowych. Wszyscy jesteśmy praktykami: behawiorystami, lekarzami weterynarii czy trenerami szkolenia psów. Niewątpliwie jesteśmy także dumni z tego, że krzewimy brytyjską kulturę i model podejścia do zwierząt.
5 powodów, dla których warto studiować w COAPE
- Jesteśmy pierwszą, największa organizacja kształcąca polskich behawiorystów zwierząt. Od 2008 roku pomyślnie ukończyło nasz KURS DYPLOMOWY COAPE ponad 400 absolwentów!
- Oferujemy unikalny, interdyscyplinarny model kształcenia behawiorystow zwierząt oparty na wypracowanym w COAPE modelu oceny przyczyn i prowadzeniu terapii zachowania MHERA.
- Wszyscy wykładowcy i tutorzy są praktykami na codzień prowadzącymi terapię zachowania zwierząt towarzyszących i szkolenie psów.
- Dajemy wsparcie po dyplomie. Ponad 200 absolwentów COAPE należy do Stowarzyszenia Behawiorystów i Trenerów COAPE (CAPBT). Stowarzyszenie organizuje szkolenia, webinaria, interwizje, konferencje wspierając rozwój zawodowy naszych behawiorystów zwierząt.
- Jesteśmy otwarci, przyjaźni i wspierający - mamy międzynarodowe kontakty ułatwiające pracę polskim behawiorystom zwierząt za granicą oraz dzielenie się wiedzą i doświadczeniem Razem możemy więcej, bo korzystamy z wiedzy i doświadczenia wielu osób.
Dyrektor COAPE Polska - mgr Andrzej Kinteh-Kłosiński
mgr Andrzej Kinteh-Kłosiński
Dyrektor Centre of Applied Pet Ethology (COAPE) Polska. Mgr psychologii i behawiorysta zwierząt towarzyszących. W latach 1989 - 1993 pracował jako psychoterapeuta w Ośrodku Leczenia Nerwic w Krakowie. W latach 1993-95 studia podyplomowe w zakresie zarządzania w Szkole Zdrowia Publicznego CM UJ. 2004-2005 podyplomowe studia w Centre of Applied Pet Ethology w Wielkiej Brytanii pod kierunkiem prof Peter'a Neville'a. 2005 - dyplom Practical Aspects of Companion Animal Behaviour and Training (COAPE) akredytowany przez National Open College Network of the United Kingdom. Członek COAPE Association of Pet Behaviourists and Trainers, członek Polskiego Towarzystwa Etologicznego. Wykładowca Instytutu Psycholigii Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu, Uniwersytetu Pedagogicznego w Krakowie i Wydziału Nauk o Zwierzętach SGGW w Warszawie. Pomysłodawca i twórca Serwisu Opieki Nad Zwierzętami PETSITTER.pl, autor licznych publikacji i poradników.
dr Robert Falconer-Taylor
Lekarz weterynarii i behawiorysta, absolwent Royal Veterinary College w Londynie (dyplom 1981). Wykładowca COAPE oraz organizacji Dog Trust. Jest autorem i współautorem kursów i szkoleń COAPE oraz licznych publikacji w prasie dla lekarzy weterynarii oraz w innych specjalistycznych magazynach. Specjalizuje się w farmakologii zaburzeń zachowania zwierząt towarzyszących, przedmiotem jego specjalizacji jest badanie procesów poznawczych zwierząt towarzyszących, ich emocjonalności, sposobu odżywiania i jego wpływu na zachowanie oraz neurofizjologia stosowana. Konsultant programu "The Puppy Plan" organizowanego przez Dog Trust i Kennel Club oraz doradca organizacji International Cat Care.
profesor Peter Neville
Jeden z najbardziej znanych behawiorystow zwierzęcych na wyspach brytyjskich. Bliski współpracownik niezyjącego już Johna Fishera. Terapią zachowania zwierząt zajmuje sie ponad 20 lat. Jest twórcą kliniki zaburzeń zachowania zwierząt w Bristol University, profesorem Wydziału Nauk o Zwierzętach Ohio State University (USA), profesorem na Wydziale Medycyny Weterynaryjnej Myazaki University (Japonia) oraz konsultantem behawioralnym Nestlé Purina PetCare. Autor wielu znanych publikacji poświęconych kotom i psom (m.in. Do cats need shrinks? i Do dogs need shrinks?) niestety nie przetłumaczonych do tej pory na język polski. Jest założycielem i dyrektorem Centre of Applied Pet Ethology. Dr Neville jest także badaczem zachowania i ekologii dzikich psów afrykańskich, wilków i słoni.
dr Agnieszka Żółtowska
Agnieszka ukończyła studia na Uniwersytecie w Liverpoolu w 2005 roku i zdała egzamin członkowski z medycyny kotów w 2012 roku. W 2014 roku ukończyła studia COAPE Higher Diploma in Animal Behaviour and Training. Od ukończenia studiów zaangażowana w szereg projektów charytatywnych za granicą (m.in. na Cyprze i w Portugalii). W Wielkiej Brytanii pracowała w przychodniach weterynaryjnych jako lekarz pierwszego kontaktu oraz specjalista, w specjalistycznej klinice w Bristolu, a także w przychodniach pomocy doraźnej.
W 2018 roku uzyskała Certyfikat ISFM Advanced w zakresie zachowań kotów. W styczniu 2019 roku dołączyła do Zespołu Nauczania Klinicznego Małych Zwierząt Szkoły Medycyny i Nauk Weterynaryjnych Uniwersytetu Nottingham. W 2023 roku została profesorem nadzwyczajnym w dziedzinie edukacji weterynaryjnej. Pracuje ze studentami weterynarii na różnych etapach ich kariery, w ostatnim czasie koncentrując się na nauczaniu praktyki klinicznej.
mgr Beata Leszczyńska
Beata Leszczyńska, behawiorystka praktykująca COAPE 3 st., behawiorysta superwizor. Od 15 lat prowadzi prywatną praktykę w Katowicach. Specjalizuje się w terapii zachowania psów i kotów. Od 2011 r. wykładowca i tutor na Kursie Dyplomowym COAPE Polska. Autorka i współautorka wielu publikacji dotyczących zachowań zwierząt towarzyszących. Biegła sądowa w sprawach związanych z naruszeniem przepisów ustawy o ochronie zwierząt. Współzałożycielka i od 2017 roku Prezes Stowarzyszenia Behawiorystów i Trenerów COAPE. Członek Polskiego Towarzystwa Etologicznego.
mgr Piotr Leszczyński
Piotr Leszczyński, behawiorysta praktykujący COAPE 3 st., behawiorysta superwizor. Wykładowca i tutor Kursu Dyplomowego COAPE. Autor i tłumacz z języka angielskiego wielu książek i specjalistycznych artykułów z dziedziny zachowania zwierząt i medycyny behawioralnej. Członek Stowarzyszenia Behawiorystów i Trenerów COAPE i Polskiego Towarzystwa Etologicznego.
dr Magdalena Malec
dr inż. nauk rolniczych, absolwentka AR w Krakowie – Wydział Rolniczy (mgr inż. – 2001, dr inż. – 2006), behawiorysta zwierzęcy COAPE (2008-2009 kurs dyplomowy Centre of Applied Pet Ethology). Nauczyciel akademicki - Uniwersytetu Rolniczego im. H. Kołłątaja w Krakowie. Przygotowanie pedagogiczne - 2011/2012 - Studium Pedagogiczne dla nauczycieli akademickich - Centrum Pedagogiki i Psychologii Politechniki Krakowskiej. Członek Stowarzyszenia Behawiorystów i Trenerów COAPE, Polskiego Towarzystwa Agronomicznego oraz, autorka kilkudziesięciu artykułów popularno naukowych dotyczących m.in. tematyki etologii – dostępnych na platformach internetowych oraz w czasopismach o tematyce szkolenia i behawioru psów). Tutor kursu korespondencyjnego „Think Dog – tajniki zachowania i szkolenia psów”, współorganizatorka I Babskiego Dogtrekkingu oraz amatorskich zawodów w dogtrekkingu Od 2009 w ramach swojej praktyki (Canislandia) zajmuje się terapią zachowania zwierząt towarzyszących oraz prowadzi szkolenia i treningi z zakresu posłuszeństwa oraz rekreacyjnego dogtrekkingu i canicrossu. Prywatnie opiekunka 17 letniej suczki Zmorki i 10 letniej kotki Czupurki. Natomiast nieżyjący już syberian husky o imieniu Uzi, stał się „natchnieniem” i motorem wielu zmian zarówno w życiu osobistym, jak i zawodowym. Zainteresowania poza zawodowe - wiele z nich łączy się z ściśle z pracą :-) – najważniejsze z nich to: ekologia, etologia psowatych, sport (turystyka górska, biegi górskie, narciarstwo alpejskie, skitouring, windsurfing).
Katarzyna Władyka
Absolwentka Uniwersytetu Jagiellońskiego. W 2010 roku uzyskała dyplom na Wydziale Biologii i Nauk o Ziemi UJ, gdzie realizowała pracę z zakresu etologii „Porównanie mowy ciała psa (Canis familiaris) i wilka (Canis lupus)”. Obecnie prowadzi badania w związku z pracą magisterską w Zespole Ekologii Molekularnej i Behawioralnej Uniwersytetu Jagiellońskiego. Od 2008 roku dyplomowany Pestitter i założycielka centrum usług kynologicznych DogsBay, tutor i wykładowca kursu dla opiekunów zwierząt "Petsitter", trener psów Psiej Szkoły.
dr inż. Olga Lasek
Pracownik naukowo-dydaktyczny Uniwersytetu Rolniczego w Krakowie. Działalność dydaktyczną na Uniwersytecie Rolniczym prowadzi od 2006 roku, najpierw jako praktykę doktorancką oraz nieprzerwalnie od 2011 roku jako asystent, a następnie adiunkt w Katedrze Żywienia Dietetyki Zwierząt. Jest koordynatorem przedmiotów na kierunku Zootechnika, Biologia stosowana, Bioinżynieria zwierząt, Biotechnologia stosowana, Weterynaria. Koordynowane przedmioty: Żywienia psów i kotów, Felinologia, Żywienie zwierząt egzotycznych, Żywienie zwierząt amatorskich i laboratoryjnych, Żywienie zwierząt laboratoryjnych, Żywienie zwierząt w ogrodach zoologicznych, Zwierzęta egzotyczna, Chów i hodowla ssaków egzotycznych. Prowadzi również ćwiczenia z Żywienia zwierząt oraz Dietetyki. Zainteresowania naukowe dotyczą żywienia zwierząt monogastrycznych głównie psów, kotów, ptaków i zwierząt egzotycznych, szczególnie mikroflory przewodu pokarmowego, roli włókna w żywieniu zwierząt monogastrycznych, wpływu żywienia psów różnymi sposobami na kondycję oraz wydolność, jak również optymalizacji żywienia zwierząt w ogrodach zoologicznych, oraz organizacji bazy paszowej w ZOO. W badaniach naukowych wykorzystuję techniki in vivo (badania strawnościowe, markery biologiczne) oraz in vitro (enzymatyczne, gaz test) do oceny poprawności żywienia. Jest współautorką licznych prac oryginalnych, monografii i rozdziału w podręczniku akademickim oraz doniesień na konferencje. Uczestniczyła w kilkudziesięciu konferencjach, sympozjach i seminariach oraz organizowała wiele konferencji naukowych oraz z cyklu nauka- praktyce z zakresu żywienie zwierząt.
Magdalena Nykiel
Behawiorysta zwierzęcy (COAPE, 2009), zoopsycholog (PAN, 2010). Członek Polskiego Towarzystwa Etologicznego (PTEtol, 2011). Magister filozofii. Związana ze Stowarzyszeniem Behawiorystów i Trenerów COAPE od momentu jego powstania (2012). Zdała z wyróżnieniem egzamin w zakresie zarządzania schroniskami dla zwierząt (certyfikat RSPCA, 2003).
Specjalizuje się w terapii zachowania kotów. Od 10 lat nieprzerwanie prowadzi prywatną praktykę (www.zooedukacja.pl). Szczególnym polem jej zainteresowania są zachowania agresywne kotów.
Od 17 lat działa aktywnie na rzecz zwierząt. W latach 2003-2008 współzarządzała społecznym azylem dla zwierząt. Współpracuje z wieloma organizacjami działającymi na rzecz zwierząt, wspierając wolontariuszy i szkoląc pracowników schronisk dla zwierząt. Od 2002 roku przygotowuje koty do adopcji, prowadząc dom tymczasowy, oswajając koty i ucząc je nowych zachowań. Nic co kocie nie jest jej obce.
Olga Mularczyk-Cajler
Mgr inż. zootechnik, absolwentka Akademii Rolniczej im. Hugona Kołłątaja w Krakowie w specjalności Hodowla zwierząt, dyplom uzyskała w 2002 roku. Pierwsze lata po studiach związana zawodowo z hodowlą i użytkowaniem koni. Od 2019 roku behawiorystka zwierząt COAPE. Członkini Stowarzyszenia Behawiorystów i Trenerów COAPE. Inspektor ds. ochrony zwierząt sosnowieckiego Stowarzyszenia Opieki nad Zwierzętami Nadzieja Na Dom. Właścicielka firmy Pet Wellness Place, założonej z myślą o dostarczaniu zwierzętom towarzyszącym komfortu psychicznego i fizycznego i edukowaniu opiekunów zwierząt w tym zakresie. Prywatnie opiekunka kota Valentino w typie norweskiego leśnego i suczki Luny w typie JRT.
dr Martyna Woszczyło
Behawiorysta COAPE, specjalizuje się w prowadzeniu terapii zachowań psów i kotów. Ukończyła studia weterynaryjne na Uniwersytecie Przyrodniczym we Wrocławiu oraz kurs dyplomowy Centre of Applied Pet Ethology (COAPE). W czasie studiów doktoranckich na Wydziale Medycyny Weterynaryjnej we Wrocławiu, prowadzi badania naukowe dotyczące komunikacji semiochemicznej, stresu i instynktu u psów. Pracę praktykującego behawiorysty łączy z działalnością dydaktyczną, jest autorką artykułów naukowych i popularnonaukowych związanych z zachowaniem zwierząt, oraz prelegentką na konferencjach poświęconych tym zagadnieniom.
mgr Katarzyna Urban
Doświadczony manager, doradca, trener, psycholog pracy i organizacji, coach, mentor wieloletni dyrektor personalny, z bogatym doświadczeniem międzynarodowym, autorka publikacji naukowych oraz praktycznych tekstów dla profesjonalistów z branży HR; prelegent konferencji i warsztatów, pasjonatka psychologii społecznej oraz rozwoju opartego o naturalne talenty i mocne strony, psychologii pracy i organizacji (I/O Psychology), HR i zastosowań psychologii w zarządzaniu.
Ukończyła studia magisterskie w Middle Tennessee State University w USA, uzyskała tytuł magistra Industrial & Organizational Psychology w 2007. W roku 2003 ukończyła studia magisterskie uzyskując tytuł magistra z wyróżnieniem na Uniwersytecie Opolskim. Związana z pracą dydaktyczną i naukową na uniwersytecie Opolskim oraz pracą dydaktyczną w Szkole Wyższej Psychologii Społecznej we Wrocławiu w latach 2004 - 2005. Laureatka nagród i wyróżnień, w tym stypendystka Indiana University of Pennsylvania 2002 - 2003 oraz laureatka stypendium MT SHRM 2006.