Oblicza Starości Kotów - Webinarium
STARZEJĄCY SIĘ KOT Z ZESPOŁEM ZABURZEŃ POZNAWCZYCH - PRZYCZYNY I TERAPIA
Koszt uczestnictwa: 44,00zł
Aby opłacić dostęp do nagrania kliknij TUTAJ
Po uiszczeniu opłaty - tego samego dnia, bądź kolejnego dnia roboczego otrzymacie Państwo mailem dostęp do platformy webinaryjnej COAPE.pl aktywny przez 7 dni.
W przeciwieństwie do psów, u kotów trudno w oczywisty sposób zauważyć upływ czasu, jeśli nie ma bardzo wyraźnych symptomów. Koty zazwyczaj długo zachowują
sprawność fizyczną, a ze względu na niewielkie stosunkowo różnice w rozmiarze ciała w obrębie gatunku, choroby np. układu kostnego nie występują u nich tak szybko i w tak widoczny sposób jak u niektórych psów. Podeszły wiek nie jest chorobą, jednak procesy związane ze starzeniem się powodują wiele kompleksowych i związanych ze sobą zmian, które wpływają na ogólny stan zdrowia. Starzenie się wiąże się m. in. z zaburzeniami pracy mózgu, ponieważ ulega on stopniowej degradacji.
Opiekunowie nie przykładają wagi do pewnych zmian w zachowaniu zwierzęcia, uznając, że są one związane z procesem starzenia się i niewiele można z tym zrobić. Jednak zarówno lekarz weterynarii, jak i behawiorysta są w stanie pomóc opiekunom posiadającym starsze zwierzę, proponując im odpowiedni sposób postępowania. Landsberg (2004) wymienia trzy integralne części programu opieki nad geriatrycznym zwierzęciem:
1. Identyfikacja objawów klinicznych przez lekarza weterynarii we współpracy z opiekunem zwierzęcia i zgłaszanie wszelkich zmian w zdrowiu i zachowaniu, jeśli tylko je zaobserwujemy.
2. Rutynowe badania wykonywane przez lekarza weterynarii w celu wykrycia niezauważalnych dla opiekuna zmian w zdrowiu.
3. Regularne badania laboratoryjne w celu wczesnego rozpoznania choroby.
Dzięki temu łatwiej jest lekarzowi określić, czy zwierzęciu coś dolega i czy konieczna jest interwencja ze strony lekarza i behawiorysty.
Oprócz prawidłowego sposobu postępowania ze starzejącym się kotem, w trakcie webinarium poruszymy następujące tematy:
- kiedy możemy mówić, że nasz kot jest w podeszłym wieku
- jakie są najczęstsze objawy starzenia się kotów według opiekunów
- problemy zdrowotne i zmiany fizyczne, które mogą powodować zaburzenia behawioralne
- często spotykane zmiany zachowania u starzejących się kotów
- czym jest zespół zaburzeń poznawczych (CDS Cognitive Dysfunction Syndrome) u geriatrycznych kotów
- kto ukuł i co oznacza termin DISHA
- jak postępować ze starzejącymi sie kotami, które oddają mocz poza kuwetą - garść praktycznych porad
- jak zadbać o lepszą jakość życia starzejących się kotów
- jak zorganizować przestrzeń w domu, żeby kot był bezpieczny
- czy terapia behawioralna ma sens w podeszłym wieku
- co zrobić zanim się rozstaniemy i jak przygotować się na ten moment
Autor kursu
Beata Leszczyńska
Behawiorystka praktykująca COAPE oraz prezeska Stowarzyszenia Behawiorystów i Trenerów COAPE. Uczestniczka wielu szkoleń i seminariów w Polsce i za granicą z zakresu zachowania psów i kotów. Absolwentka filologii angielskiej z wieloletnim doświadczeniem w tłumaczeniach tekstów specjalistycznych i nauczaniu dorosłych. Jako jedna z pierwszych organizowała i prowadziła kocie przedszkola w Polsce. Współpracuje ze schroniskami dla bezdomnych zwierząt i fundacjami działającymi na rzecz dobrostanu zwierząt towarzyszących. Od 2009 roku prowadzi wraz z mężem prywatną praktykę w Katowicach. Autorka i współautorka wielu tłumaczeń o tematyce zachowania zwierząt towarzyszących. Część z nich jest dostępna na stronie www.hissteria.pl
Piotr Leszczyński
Mgr filologii angielskiej, behawiorysta COAPE, absolwent kursu trenerskiego COAPE dla behawiorystów. Od wielu lat prowadzi wraz z żoną prywatną praktykę w Katowicach. Specjalizuje się w terapii niepożądanych zachowań psów i kotów. Przedmiotem jego zainteresowań są zachowania lękowe i stres separacyjny zwierząt towarzyszących. W 2009 r. ukończył kurs I i II stopnia terapii Bacha w ramach Międzynarodowego Programu Edukacyjnego Bacha (BIEP). Jest autorem licznych tłumaczeń specjalistycznych tekstów z języka angielskiego z dziedziny zachowania zwierząt i medycyny behawioralnej. Nieustannie kształci się biorąc udział w licznych seminariach i konferencjach w Polsce i za granicą. Członek Stowarzyszenia Behawiorystów i Trenerów COAPE.