KURS DYPLOMOWY COAPE - Moduł 4 Cases Frotka
|
![]() |
Zachowanie problemowe
Gryzienie ludzi kiedy chcą pogłaskać psa lub głaszczą go zbyt długo.
Opis poszczególnych ugryzień:
1. Pierwsze ugryzienie miało miejsce mniej niż tydzień po adopcji. Do domu właścicielki przyszła babcia, pies podszedł do niej i zaczął ją wąchać, babcia nachyliła się nad psem i zaczęła głaskać go po głowie. Frotka uderzyła babcię zębami. Kobieta zaczęła mówić podniesionym głosem, pies został zamknięty do pokoju ( zaraz potem babcia opuściła mieszkanie).
2.Drugie ugryzienie miało miejsce w kuchni. Właścicielka i jej znajoma stały przy kuchennym blacie, pies znajdował się między nimi. Właścicielka kroiła cykorię, Frotka ją obserwowała, a znajoma zaczęła głaskać psa. Frotka ugryzła (lub spróbowała ugryźć właścicielka dokładnie nie pamięta) ją w rękę, dziewczyna stanęła bokiem do psa (tyłem do blatu) pies doskakiwał do niej i zachowywał się tak jakby próbował znaleźć jej ręce (schowane za plecami). Właścicielka nie zareagowała, nie wiedziała co zrobić.
3.Po tym zdarzeniu pies szukał kontaktu ze znajomą, ale ona go ignorowała. Mniej więcej półtorej miesiąca później ta sama kobieta siedziała na fotelu w pokoju właścicielki, Frotka podeszła do niej, ta zaczęła głaskać ją po łopatce, wtedy pies uderzył ją zębami w przedramię. Po zdarzeniu suka odeszła od kobiety, według właścicielki była napięta. Właścicielka poprosiła znajomą aby dawała suce smakołyki, które Frotka zjadła, później była ignorowana.
4. Suka była z właścicielką na działce. W trakcie grilla Frotka była uwiązana w odległości 2 metrów od stołu. Dostała świńskie ucho, które zjadła po czym zaczęła domagać się uwagi (jak twierdzi właścicielka) wokalizując. Właścicielka podchodziła do niej co jakiś czas (kiedy nie piszczała). Koleżanka właścicielki podeszła do psa, zaczęła go delikatnie głaskać, na początku pies sprawiał wrażenie zadowolonego, zachowywał się w tak samo jak wtedy kiedy głaszcze go właścicielka, dlatego koleżanka zaczęła głaskać psa bardziej intensywnie, pies wyglądał jakby nie czuł się komfortowo. Właścicielka poprosiła aby przestała głaskać Frotkę, ale ona w tej chwili objęła ją od przodu dwiema rękami. Pies złapał ją zębami za przedramię, nie było siniaków, ale dziewczyna miała na sobie bluzę. Kobieta szybko wstała i odsunęła się. Pies wstał raptownie i wydał z siebie dźwięk, który brzmiał jak szczeknięcie połączone z warkotem. Według właścicielki możliwe jest, że pies doskoczyłby do koleżanki gdyby nie był uwiązany. Dziewczyna usiadła przy stole, pies pozostał przywiązany przez 30 minut. Później pies został zabrany na spacer, po powrocie kiedy był spuszczony ignorował kobietę.
5. Kolejną osobą, która ugryzła Frotka był wujek właścicielki. Pies siedział na kanapie pomiędzy wujkiem, a właścicielką kiedy ona wkładała pasztet do Orki. Pies obserwował swoją właścicielkę (suka ma bardzo dużą motywację pokarmową). Wujek zaczął głaskać psa po łopatce, właścicielka powiedziała żeby tego nie robił wtedy pies złapał go zębami za przedramię i parokrotnie otwierał i zamykał pysk (nie przebił skóry). Wujek szybko wstał i się odsunął, pies stanął na kanapie i zaczął warczeć. Wujek wyszedł do kuchni, a pies został zamknięty w innym pokoju na 20 minut. Po wypuszczeniu pies zachowywał się normalnie (nikt nie próbował go głaskać).
Dotychczasowe sposoby radzenia sobie z problemem
Brak reakcji. Izolowanie psa - Dwa razy pies był zamknięty w innym pomieszczeniu.
Relacje z innymi psami
Kiedy widzi psa (będąc na smyczy) idącego z naprzeciwka w odległości 10 metrów zaczyna jeżyć sierść na grzbiecie. Właścicielka daje psu komendę siad i podaje smakołyki, skupia psa na sobie. Bez smyczy unika kontaktów z innymi psami, jeżeli jakiś pies do niej podbiegnie jest zjeżona, po rytuale przywitania odchodzi jeżeli pies za nią podąża zdarza jej się kłapnąć zębami w powietrzu (wykazuje sygnały strachu - położone uszy i ogon między nogami).
W domu mieszka jeszcze jeden pies. Około 8 letni wykastrowany samiec. Psy akceptują swoją obecność ale żyją obok siebie. Frotka odgania drugiego psa kiedy jest bardzo podekscytowana, a on jest zbyt blisko.
Inne zwierzęta
Całkowicie akceptuje koty
Dieta i sposób karmienia
Orijen Adult. Pies nie jest karmiony z miski dostaje jedzenie w zamian za wykonywanie komend, jeżeli właścicielka nie ma czasu porcja jedzenia jest podawana w Orce.
Schemat dnia
W ciągu tygodnia: 7:00 Pierwszy spacer, z mamą właścicielki, 15 minut, na smyczy
7:15-8:00 Pies leży lub chodzi po domu
8:00 Pierwsza sesja szkoleniowa (maksymalnie 5 minut, bez klikera, bez uczenia nowych zachowań)
8:15-16:30 Psy zostają same, zamknięte w dużym pokoju
16:45 Spacer z mamą właścicielki, 15 minut, na smyczy
18:30 Właścicielka wraca z pracy. Do wieczora maksymalnie 4 sesje szkoleniowe, kształtowanie. Czasami zabawy w przeciąganie.
21:00-22:00 Ostatni spacer 15-20 minut, bez smyczy, trochę aportowania, ćwiczenie przywoływania
Później czasami jeszcze jedna sesja szkoleniowa lub podanie Orki.
W weekendy: 8:00 Pierwszy spacer z mamą właścicielki, 15 minut, na smyczy
9:00-10:00 Właścicielka psa wstaje, pierwsza sesja treningowa. Zazwyczaj do popołudniowego spaceru nic się nie dzieje, pies leży lub chodzi po domu..
15:00 Długi spacer, 1-1,5 godziny, bez smyczy, aportowanie, dużo węszenia, kopanie dołków.
17:00 Po spacerze zazwyczaj śpi, do następnego spaceru czasami zabawa w przeciąganie, głaskanie, kontakt socjalny z właścicielką.
22:00 Ostatni krótki spacer.
Izolacja
W ciągu dnia około 9 godzin zamknięta w pokoju z drugim psem (nie niszczy, nie dostaje żadnych gryzaków na czas nieobecności domowników). Przyzwyczajona do klatki w której śpi na wyjazdach.
Trening umiejętności
W trakcie kursu z podstaw posłuszeństwa. Szkolona częściowo metodami awersyjnymi 'korygowaniem' obrożą, naciskaniem na zad itp.
Ulubione zajęcia
Eksploracja nowych miejsc, pływanie, spanie w łóżku, sesje szkoleniowe, aportowanie, przeciąganie się.
Historia psa
Około 4 miesięcy przed konsultacją suka została adoptowana z Azylu. W schronisku przebywała prawie miesiąc (w klatce, w kontenerze, była wyprowadzana dwa razy dziennie. W tym czasdie nie wystąpiły zachowania agresywnie w stosunku do ludzi).
Zanim trafiła do schroniska była (prawdopodobnie całe życie) trzymana na łańcuchu, a przed samą interwencją schroniska w komórce razem z drugim psem (bez światła, nie wychodziła na zewnątrz). Prawdopodobnie była bita i niedożywiana.
Obserwacje
W trakcie mojego pobytu w mieszkaniu suka była pobudzona. Właścicielka podała jej Orkę, która pobudzała ją jeszcze bardziej. Kiedy właścicielka wychodziła z pokoju pies w większości sytuacji podążał za nią.
W trakcie mojej wizyty pies nie wyciszył się. Raz kiedy właścicielka wyszła z pokoju suka została, leżała na podłodze, ale cały czas mnie obserwowała, jej ciało było trochę napięte.
Miałem okazję obserwować Frotkę na filmach ze szkolenia oraz na kilku spacerach. Suka jest bardzo skupiona na swojej właścicielce, szybko wykonuje komendy, a jej ruchy są dosyć nerwowe i przejawia sygnały strachu.