10 lat Stowarzyszenia COAPE
Skąd przychodzimy? Kim jesteśmy? Dokąd idziemy?
Rozmowa z prezes Stowarzyszenia Behawiorystów i Trenerów COAPE Beatą Leszczyńską i dyrektorem COAPE Polska Andrzejem Kinteh-Kłosińskim
Beata Leszcyzńska
W tym roku Stowarzyszenie Behawiorystów i Trenerów COAPE obchodzi 10-lecie. Czym zajmuje się stowarzyszenie i jakie są jego cele?
Stowarzyszenie Behawiorystów i Trenerów COAPE zostało powołane do życia by stworzyć i wspierać zawodową grupę zajmującą się terapią behawioralna zwierząt towarzyszących. Naszym głównym celem jest zapewnianie profesjonalnych usług i dbanie o ich wysoki poziom. Dbamy również o standardy etyczne, propagując nieawersyjne metody pracy w terapii behawioralnej psów i kotów. Szerzymy dobrą wiedzę. Staramy się wspierać wzajemnie i doskonalić swój warsztat poprzez webinaria i superwizje. Te ostatnie są zwłaszcza przydatne w omawianiu trudnych przypadków i pomocy młodszym kolegom.
Ilu członków obecnie liczy i w jaki sposób pracują behawioryści COAPE?
Nasze stowarzyszenie liczy obecnie ponad 150 członków, a nasi behawioryści wykorzystują zdobytą wiedzę w wielu dziedzinach. Mamy kolegów, którzy łączą zawód lekarza weterynarii z praktyką behawioralną, szkoleniowców, groomerów, hodowców, oraz, oczywiście osoby prowadzące konsultacje behawioralne psów i kotów.
Jakie korzyści daje absolwentom COAPE przynależność do Stowarzyszenia?
Myślę, że największym plusem jest wymiana doświadczeń, możliwość korzystania ze zdobytej wiedzy i dbanie o wysoką jakość świadczonych przez nas usług. Dzięki superwizjom możemy ciągle czerpać wiedzę od siebie nawzajem i dzielić się zdobytymi doświadczeniami z kolegami. Staramy się tworzyć społeczność, w ramach której wspieramy się wzajemnie i pomagamy sobie.
Andrzej Kinteh-Kłosiński
Dlaczego COAPE powołało stowarzyszenie swoich absolwentów?
Edukacja to nie jest coś co możesz skończyć, jak to kiedyś ktoś mądrze powiedział. Nie da się w dzisiejszych czasach nauczyć czegoś i korzystać z tej wiedzy i umiejętności przez całe życie. Rozwój i postęp w sferze zawodowej jest koniecznością, a nie luksusem. Dlatego od początku w COAPE staraliśmy wspierać naszych absolwentów i namawiać ich do współdziałania i wymiany doświadczeń, a w 2012 roku zarejestrowaliśmy Stowarzyszenie. Tak na prawdę to nasi absolwenci powołali naszą organizację, a COAPE jedynie wsparło te dążenia. Podobnie jest w Wielkiej Brytanii, gdzie od dwudziestu kilku lat działa Stowarzyszenie beytyjskich behawiorystów - absolwentów COAPE. Głównym celem naszych organizacji jest wzajemne wspieranie się behawiorystów i ułatwienie dalszego zdobywania wiedzy i kwalifikacji oraz utrzymywanie i propagowanie etycznych i merytorycznych standardów pracy, o czym mówiła wcześniej Beata.
Jak wygląda kształcenie behawiorystów zwierząt w COAPE i czym różni się od innych kursów oferowanych przyszłym behawiorystom.
W jaki sposób COAPE wspiera swoich absolwentów - członków Stowarzyszenia COAPE?